Özgür Basın İçin Siz Okurlarımıza Çağrımız Var!

Cumartesi, 7 Mayıs 2016 17:00

Biz gazeteciyiz. Bildiğimiz, yapabildiğimiz tek iş bu bizim. Bunca yıldır çeşitli patronların sahip olduğu medyalarda çalıştık, durduk. Hala da çalışmaya devam ediyoruz. Bunca yıl içinde en büyük hayalimiz bizim gibi gazetecilerin sahip olduğu bir medya kurabilmekti. Zira gördük ki, Türkiye’de ekonomik bağımsızlığınız olmadan bağımsız gazeteci de olamıyorsunuz. Genelde bizim basın kültürümüzde gazeteleri gazeteciler değil, iş adamları çıkartıyor. Artık hepimiz biliyoruz ki Türkiye’de iş adamı olmanın da tıpkı gazetecilik gibi ağır bedelleri var. Şöyle bir basın tarihine baktığınızda gazete sahibi olup batmayan, kaçmayan, hapse düşmeyen tek bir medya patron bulamazsınız. Bunlardan biri henüz başına gelmediyse de gelmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur. Anlayacağınız dünya sıralamasında 151. sıraya kadar gerilemiş Türkiye’de gazetecilik yapmak kadar gazete televizyon dergi sahibi olmak da belalı bir iştir.

Bir anlamda gazetecilerin de gazete sahiplerinin de görevi tehlike!

Başkaları ne yapıyor bilmiyoruz ama yıllardır biz Televizyon gazeteciliğinden kazandığımız parayı özgür yayıncılık hedefi ile dipnot.tv’ye harcıyoruz. Bu uğurda dipnot.tv’ye bayağı bir yatırım yaptık. Emeklilik için para biriktirmek yerine özgür yayıncılık için harcamayı tercih ettik. Feda olsun!

Biz bir gurup gazeteci son 8 yıldır Dipnot Yayınlarını çıkartıyoruz. Dipnot tablet aralıksız her hafta tam 268 sayıdır yayınlanıyor ve bugüne kadar 300 bin aktif kullanıcısıyla 2 milyondan fazla hem iOS hem de Android cihazlarından görüntülendi. Dipnot.tv’de aktif olarak günlük güncelleniyor.

Dipnot.tv’de aktif olarak günlük güncelleniyor.

Geçen yıllar içinde kimi zaman çok siyasi haberler yaptık son zamanlarda ise TED yani teknoloji, tasarım ve eğlence haberlerine ağırlık veriyoruz. Dipnot’un herkes için nefes alacak bir ortam olmasını hedefliyoruz.

Bunca sayı çıkardıktan sonra yayın politikamızı olamasa da yayıncılık serüvenimize sizin de katkılarınızı bekliyoruz. Bugüne kadar yaptığımız yayınların tamamı parasız yani bedavaydı. Sizden tek bir kuruş istemedik. Ancak Türkiye’deki istikrarsız reklam piyasası bizi zorluyor.

Bu aşamadan sonra ya yola sizinle devam edeceğiz ya da ‘buraya kadarmış’ deyip dipnot maceramıza bir son vereceğiz.

Dipnot yayınlarının bir kısım içeriğini ücretli hale getiriyoruz. İster tek sayı alın isterse abone olun. Ya da bize gönüllü olarak destek olun.

Eğer Türkiye’de günün birinde gazetecilerin sahip olduğu bir medya ayakta durabilecekse bunu okuyucuları ile beraber başaracak ya da başaramayacak.

Peki Dipnot’a destek için ne yapabilirsiniz..

Buyurun planımız…