Özel: Zorunlu askerliğin kaldırılması söz konusu değil!

Cuma, 11 Ekim 2013 11:58

87593_necdetozelbosna_1Uzun dönem askerliğin 12 aya indirilmesinin ardından beklentiler bu kez de hem kısa dönem askerliğin düşürülmesi hem de zorunlu askerliğin kaldırılması eksenine kaydı. Bosna Hersek’te bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel konu ile ilgili açıklama yaptı.

Özel’in açıklaması şöyle:

Ben, Sayın Başbakan ile bu konuyu görüştüğüm zaman, yedek subaylık sisteminin 12 ay, kısa dönem askerlik hizmet süresinin 6 ay olarak devam etmesi konusunda mutabakat sağladık. Uzun dönem askerliğin ise 12 aya inebileceği konusunda bir fikir birliği içinde olduk. Bu çerçevede çalışmalarımız sonuçlanınca, Sayın Başbakan bu konuyu, kamuoyuyla paylaştı.

Zorunlu askerliğin kaldırılması şimdilik söz konusu değil. Yıllara sari olarak, TSK’nın profesyonelleşmesi hedeflenmektedir. Ancak bugünkü koşullarda karma askerlik sisteminin uygulanması söz konusudur.

Şimdi, sayısal olarak bakıldığı zaman, bir noksanlık olmayacak demek mümkün değil, ancak bunu tolere edecek tedbirler düşünülmüş ve planlanmıştır. Bu tedbirler konusunda biz çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu konuda hükümetimizin yapması gereken çalışmaları da bildirmiş durumdayız. Askerliğin; 15 aydan 12 aya indirilmesi durumunda ortaya çıkacak eksikliğin, alınacak bazı tedbirlerle tolere edilebileceğini ve ortadan kalkabileceğini değerlendiriyorum.