Özcan Deniz’in yeni dizisinin özü Bakire Meryem miti!

Çarşamba, 29 Ekim 2014 10:32

Ekranların acının en dibine vuran dizisi başladı: Kaderimin Yazıldığı Gün! Dizinin başından beri hikayesini izlediğimiz Elif ilk bölümün sonlarına doğru izleyiciye dizinin çatışmasını şu replikle sundu: “Kardeşim hasta, annem hapiste, ne yapacağım ben? Neden her şey bizi buldu Allah’ım neden? Bir mucize yok mu?”

Ve mucize geliyor… Başa dönersek dizinin özeti şu, Elif (Hatice Şendil) babası tarafından biriyle evlendirilmek isteniyor, Elif kabul etmeyince çıkan arbedede annesi kötü babayı öldürüp hapishaneye düşüyor. Bu dakikalarda kriz geçiren küçük kardeşin kalp hastası olduğu öğreniliyor, Elif çaresiz nereden para bulabileceğini düşünüyor… Hikayenin zengin kanadında ise Kahraman (Özcan Deniz) yıllar önce kendisi nedeniyle kaza geçiren ve bir daha anne olamayan karısı Defne (Begüm Kütük) ve kaybettikleri bebeğinin suçluluğunu duyuyor. Kahraman’ın Hataylı köklü ailesi soyun devamı için torun beklerken Defne anne olmanın yolunu taşıyıcı bir anne kiralamakta buluyor. Doğru tahmin elbette bu anne Elif olacak… Üstelik Defne’nin yumurtalıklarındaki problem nedeniyle Elif dahi bilmese de çocuğun yalnız taşıyıcı değil biyolojik annesi de Elif, yani kayınvalidenin işgüzarlığı ile Kahraman’ın spermi ve Elif’in yumurtasından bir çocuk dünyaya gelecek… Bir de Gürbey İleri’nin canlandırdığı evin erkek torunu var, o da Elif’e aşık, Elif de Kahraman’dan hoşlanıyor. Unutmadan, Kahraman’ın evinde Türk dizisinin zengin aile klişesi; kıskanç kardeş, fesat elti ve dul görümce öğelerinin de bulunduğunu eklemekte fayda var. Dizi nereden bakarsanız acı dolu… Ruhum sancıyor sevgili senarist!

“Eksik Kadın” İle “Tam Adam”ın Meyvesiz Aşkı

Çocuğu olmayan Defne için dizi boyunca bizzat Defne tarafından beş kez “eksik kadın” dendi. “Ben o kazada kadınlığımı kaybettim”, “Eksik bir kadınım” sözleri sıklıkla tekrarlanırken öte yandan hikayenin satır aralarından ve Hatice Şendil’in röportajlarından anladığımız Elif’in bekareti, “kadınlık” tartışmasına parantez açmama neden oldu. (Dizinin henüz başında Sindrella misali Kahraman’ı ilk gördüğünde Elif tarafından dikkatsizce düşürülen mendil, Sindrella hikayesinin bekaret sembolik olarak yorumlanan cam ayakkabısının işlevini taşımıyor mu?) Biraz da öngörüde bulunursak Elif’in Defne’nin “eksik kadınlığını” tamamlayacak olması hikayenin ilerleyen süreçte bir aldatma konusuna gireceğinin sinyalini veriyor. Öncelikle Elif’in cinsel birliktelik yaşamadan anne olması Hatice Şendil’in bir röportajında yaptığı gönderme üzerinden devam edersek Bakire Meryem mitini hatırlatıyor. Dramatik kurguyu kuvvetlendiren bu “bakirelik” mevzusunu biraz daha derinleştirirsek…

Hazırlayan: Gizem Merve Kaboğlu

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play