Oyunu Kazanma Anının Kıyaslanamaz Duygusu: Dünya Kupası

Salı, 1 Temmuz 2014 11:22

Barış Çunguroğlu, Dünya Kupası’nda takımların hırslarını ve kazanma anının kıyasalanmaz duygusunu Dipnot Tablet 171. sayısı için kaleme aldı.

Oyunu Kazanma Anının Kıyaslanamaz Duygusu: Dünya Kupası

Bu yazımda size şu sıralar en çok konuşulan Dünya Kupası hakkında yazmak istedim. Kim bilir belki benim de tahminlerim tutar.

1930-1974 arasında şampiyon olan takımlara Jules Rimet Kupası verildiğini biliyor muydunuz? (Jules Rimet, 1921′den 1954′e kadar da FIFA’nın başkanı olmuş. İlk Dünya Futbol Kupası 1930′da verilmiş ve Jules Rimet Kupası onuruna adlandırılmış bir spor adamı) Şampiyon olan takım kupayı dört seneliğine alıyor ve bir sonraki kupanın şampiyonuna kupayı devrediyormuş. Konulan kuralalara göre, kupayı şampiyon olup üç kez kazanan ülkenin millî takımı kupayı ebediyen alma hakkını elde ediyor ve müzesine götürüyormuş.

Brezilya,1970 FIFA Dünya Kupası’nda 3. kez şampiyon olarak bu kupayı müzesine götürme hakkı kazanmış tek takım. Ve bu turnuvada kupayı 5 kez kazanan Brezilya, bir kere daha kazanıp ebediyet müzesine bir yenisini daha eklemek isteyeceği kesin!

Araştırmalarıma göre, enteresan bir hırsızlık olayı ile kupa 1983’te Brezilya’da ikinci kez çalınmış ve o zamandan beri bir türlü bulunamamış. Hırsızların “kupayı eriterek altınından faydalandıkları” en çok konuşulan varsayım olmuş.

1970 yılından sonra yeni bir FIFA Dünya Kupası dizayn edilmiş.Yedi farklı ülkeden gelen 53 farklı model arasından FIFA, İtalyan heykeltıraş Silvio Gazzaniga’nın eserini çok beğenmiş.Yeni kupa 36 cm yüksekliğinde, 6.175 kg ağırlığında, 18 karat (%75) altından. Alt tarafında iki katman halinde yarı değerli malakit bulunan kupanın altına 1974′den beri şampiyon olan takımın adı kazınmakta.

Gazzaniga’nın kupa hakkındaki açıklaması ise “Futbolcuların yerküreyi altından desteklemesi ve oyunu kazanma anının kıyaslanamaz duygusunu” anlatmak istemiş.

Artık yeni kupa kazanan takımda kalıcı olarak durmuyor. Kazanan takım kupayı bir sonraki turnuvaya kadar koruyor ve bir sonraki turnuvanı zamanı geldiği zaman kupayı FIFA’ya teslim ediyor. Sonrasında FIFA’dan orijinal Kupası’nın yerine, altın kaplama bir kopyasını alıp kendi Milli Müzesi’ne götürüyor.

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

Yazının tamamı için:

iPHONE’UNUZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TELEFONUNUZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play