Oyuncak pasaportla Türkiye’ye giriş yaptı!

Perşembe, 13 Haziran 2013 15:17

oyuncak-pasaportuyla-turkiye-ye-girdi-3370867Emniyet Genel Müdürlüğü, Antalya’da 9 yaşındaki Emily Harris’in oyuncak pasaportuyla Türkiye’ye giriş yaptığı iddiasını soruşturmak üzere polis başmüfettişi görevlendirdi.

Yetkililer, havaalanındaki pasaport kontrolü sırasında, polislerin “çocuğun gönlünü almak için” bilerek oyuncak pasaporta damga bastığını, bu sırada yoğunluktan gerçek pasaporta damga basımının unutulduğunu belirtti.

Giriş damgası bulunmayan gerçek pasaportta ise çıkış damgasının bulunduğu bildirildi.

“South Wales Argus” adındaki İngiliz gazetesinde yayınlanan habere göre Emily H., 28 Mayıs´ta tatil için geldikleri Antalya´da annesi ve babasıyla birlikte ülkeye giriş yaparken, bir oyuncak şirketi tarafından verilen ve bir oyuncağın pasaportu olarak dizayn edilmiş oyuncak “pasaportu”nu göstererek kontrolden geçti.

Annesi ve babasının sonradan anlattıkları gibi küçük Emily, oyuncak pasaportuyla gerçek pasaportunu karıştırarak, yanlış pasaportu gümrük polisine uzattı. Memur, çocuğun yaşını sorup dokuz yaşında olduğunu öğrenirken oldukça dalmış olmalı ki mührünü bastığı pasaportta kızın resminin bile olmadığını fark etmedi. Onun yerine “unicorn” denilen tekboynuz resmi vardı.
Aile, yapılan hatayı ancak bir haftalık tatilleri sona erdiğinde çıkış yaparken fark etti. Pasaport, ailenin anlattığına göre gerçek pasaportlara hiç benzemiyordu. Önünde renkli ayıcıklar bile vardı.
Olaya bol bol gülen aile, aynı zamanda endişelerini de saklamadı: “Olayın komik tarafını gördük elbette. Fakat ebeveyn olarak çocuğumuzun kaçırılıp bir oyuncak pasaportuyla yurtdışına götürülebileceğini görmek bizi biraz da endişelendirdi,” dediler.