Oyuna Sahip Çık!

Çarşamba, 20 Mayıs 2015 15:28

Oy ve Ötesi platformu 7 Haziran seçimleri için tam gaz çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Nisan ayından itibaren de dernek olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar.

”İş oy saymakla bitmiyor, seçim sistemine de güvenmiyorum” diyenler için de çözümleri var. 7 Haziran günü, T3 adlı bir yazılımla seçim kurulunun açıkladığı sonuçların sağlaması yapılacak. Hiçbir siyasi partiden destek almadan tamamen bağımsız çalışan platformun kurucularından Sercan Çelebi ile Dipnot Tablet için konuştuk.

Hazırlayan: NAGİHAN GİRİT

Böyle bir platforma ihtiyaç var mıydı, seçim günü siyasi partilerin yaptığından ne farkı var Oy ve Ötesi’nin?

Bu gönüllü bir platform. Bireyin yapma hakkı olanı, ona yapabilmesi için hazırlayan bir sistem. Halk herhangi bir siyasi parti çatısı altında olmadan da bunu yapabilir, hakkı vardır. Ayrıca toplu bir şekilde yapmanın etkisi bambaşkadır. Nitekim gönüllülerimiz de bunu tecrübe ediyor. Gönüllülerimiz için bu aynı zamanda bir kaç manaya geliyor.

1-       Oyunun yerine gittiğinden emin olur, görevini tamamlamış hisseder ve o gece yastığa başını rahatlıkla koyarak gününü sonlandırıyorlar.

2-       Her türlü görüş ve fikirdeki kişiyle beraber çalışılıyor sandık başında.. İnsanı değerleri hatırlanıp hatırlatılıyor. Onun için bütünleştiren bir anısı ve yeri var sandık başının.

3-       Devletle tek taraflı yürüyen diyaloğunu çift taraflı hale getirmiş oluyorlar. Onun da verdiği ve güvenliğinden emin olduğu oy sayesinde, artık edilgen değil, etkendir.

Rakamsal bilgiler var mı elinizde, ne kadar bölgeye, kaç kişiye ulaştınız?

30 Mart seçimlerinde, İstanbul’daki oyların yüzde 97’sini saydık. Toplam 39 ilçe ve 1600 okulda görev aldık. Her okulda 1 veya 2 avukat gönüllümüz de vardı. 26 bin 500 gönüllü ile her sandıkta bulunduk. 10 Ağustos’ta da 6 büyük ildeydik. Ankara, Adana, Antalya, İzmir, İstanbul ve Bursa. Şu anda sistemimizde kayıtlı 50 bin üzerinde gönüllümüz var. Merkez ofiste 20′ye yakın kişi gönüllülük esasıyla sürekli çalışmaya devam ediyoruz. 

2015 genel seçimleri için ne hedefliyorsunuz, çalışmalar ne durumda?

Hedefimiz büyük! 45 şehir ve 162 ilçede yer alacağız. Tüm Türkiye’deki seçmen oylarının yüzde 62′sine dokunacağız.

120 bin gönüllümüz olacak. 106 bin sandık ve 12 bin okulda olmayı hedefliyoruz.

Toplam 17 bölgeye ayırdık Türkiye’yi. Bölge sorumlularımızı belirledik ve il toplantılarına başladık. Mart sonunda bu toplantıları bitirdik ve 120 bin gönüllü için kayıtları açtık.

lkulu13_sercan_celebi (1)Yeni bir kampanya da vardı, #heryeranayasa…

Evet, bu kampanya çok önemli. Kişilerin hayatının önemli bir parçası olduğunu anlamalarını istiyoruz anayasanın. Onunla kalkıp onunla yatmaları; anayasanın devletle toplum arasındaki anlaşma olduğunu bilmeleri gerekiyor. Anayasa toplumun iskeletidir. Eğer anayasa olmazsa ülkenin çivisi çıkar bir anlamda. Anayasa aynı zamanda yönetimin gücünü, toplum menfaatini gözeterek sınırlar. Kazandırmaya çalıştığımız farkındalık budur.

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 217. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

 

 

 

Türkiye’nin farklı yerlerinde toplantılar da düzenliyorsunuz. Neye dikkat çekiliyor?

Evet, 45 ilde yer alacağımız için toplantılar yaptık. Tekirdağ, Çanakkale, Adana, Kırklareli, İzmir, Ankara, Antalya toplantılarımızın ilkini gerçekleştirdik. Her hafta 5 -6 toplantı yapıyoruz. Burada dikkat çektiğimiz konu; sandık güvenliğinin ve şeffaf seçimin önemi. 2015 Genel Seçimleri çok önemli. Türkiye’nin yönetiminin mecliste yer bulacağı bu seçimde, oyunun mecliste doğru şekilde oturduğundan emin olmak herkesin görevidir. O oy mecliste yerini bulana kadar takipçisi ol, aramıza katıl, oyunu yerine koy demek istiyoruz.