Oyun ve Egzersiz

Perşembe, 23 Ekim 2014 15:08

Bakıyorum da teknoloji çağının uçlarında yaşıyoruz. Artık herkesin elinde akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar var. Şimdi Google Glass ve saat teknolojileri gündemde.

Hayatımıza giren bu teknolojilerin bize kolaylık getirdiği gibi sağlığımızdan da bir çok şeyi götürdüğünün farkında mısınız acaba?

Artık her aile çocuğunu susturmak için eline içinde ağzına kadar oyun dolu bir tablet veriyor. Olayın bittiğini zannediyor ama asıl sorun burada başlıyor.

İyi birşey yaptığını düşünen bu aileler, çocukları yeni teknolojiye adapte olsun diye yaptığı bu davranışın ileride çözümü zor fiziksel rahatsızlıkların başlıca kaynağı olduğunun farkında değiller.

“Bak yaramaza görüyor musun bizden daha iyi kullanıyor bilgisayarı!” diye övünerek konuşan aileler, geleceklerini tamamen hareketsiz bir nesile doğru sürükleyerek evrene büyük kötülük yapıyor.

Eskiden sokaklarda koşan, maç yapan çocuklar şimdi evlerinde teknoloji kurbanı olmuş. Biz mahallede top koştururken şimdiki çocuklar ekran karşısına geçip bilgisayar oyunlarını ezbere biliyorlar. Farkında değiliz belki ama çocuklarımıza istemeden zarar veriyoruz.

Teknoloji sadece çocuklarımızı değil bizleri de hareketsizleştiriyor. Eğer bilgisayar oyunları sizin için vazgeçilmez ise sizlere tavsiyem, özellikle çocuklar ve yetişkinler için tasarlanmış oyun konsollarından, Nintendo Wi!

Eğlence ve hareket bir arada… Gerçekten bu mantıkla kullanılan teknoloji çocuklara hatta yetişkinlere bile fayda sağlar.

Nintendo Wi hakkında yapılan bir araştırmada, felç geçirmiş bir bedenin sonrasında Wi ile tedavinin dinamik denge üzerine olan etkilerinin olumlu yönde gelişme gösterdiği saptanmış. Hastaların çoğu Wi içerisindeki eğlenceli oyunlar ile motive olmuş ve küçük olsa da kas çalışmasına yönelttiğinden dolayı bu egzersizler ile kendilerini iyi hissetmişler.

Normalde yapamadığı hareketleri yaptıklarını aynı zamanda özgüvenlerini yerine getirdiğini söyleyen uzmanlar, Nintendo Wi ile tedaviye alınmış hastaların, oyuna konsantre olurken sakatlıklarını ve yaralanmalarını unuttukları için farkında olmadan yapamadıkları hareketleri daha iyi yaptıklarını belirtiyorlar.

Dediğim gibi illa ki bir oyuncak alınacaksa hareketliliği arttıran doğru oyuncakları çocuklarımıza verelim.

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK
iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play