Osmanbey ve İstiklal’de müdahale

Pazartesi, 17 Haziran 2013 20:27

İşçi ve memurlar Türkiye genelinde sokaktaydı.. Şişli Osmanbey ve İstiklal Caddesi’nde jandarma ve polis Taksim’e çıkmak isteyen gruplara müdahale etti. Osmanbey’de bir grup esnaf ise göstericilere tepki gösterdi.

DİSK VE KESK YÜRÜYÜŞTEN VAZGEÇTİ

İş bırakma eylemleri yapan DİSK ve KESK, Taksim’e yürüyüş kararı almıştı. DİSK, Şişli’deki genel merkezi önünde saat 16.00′da toplanırken, KESK üyeleri de aynı saatte Beyoğlu Tünel Meydanı’nda biraraya geldi. Taksim Meydanı’na yürüyüşe geçen DİSK ve KESK kontejlerini yolu polis tarafından kesildi. Polisin müdahale uyarısı üzerine, bir süre oturma eylemi yapan KESK ve DİSK yürüşlerine son verme kararı aldı. Konfederasyonların üyeleri dağılırken kortejlerde yer alan gruplar yürüyüşe devam kararı verdi. Beyoğlu Tünel ve Osmanbey’de yolları polis tarafından kesilen bu grupların bekleyişi sürüyor.
İSTİKLAL CADDESİ’NDE BOYALI MERMİ İLE MÜDAHALE

KESK kortejinin Tünel Meydanı’nda yaptığı eylemde polis yürüyüşe izin vermedi. KESK’in “dağılacağız” açıklamasının ardından polis bariyerleri açtı. Ancak kalabalıktaki bazı gruplar dağılmayarak İstiklal Caddesi’nden Taksim’e doğru yürümeye başladı. Grup Taksim Meydanı girişine geldiğinde çevik kuvvet ekipleri ile karşı karşıya geldi. Yapılan anonslarla grubun dağılması istendi. Ancak grup ikazlara uymayınca polis grubu kovalamaya başladı. Polis gruba boyalı mermi sıkarak dağıttı. Ara sokaklara dağılan grup polisin çekilmesiyle yeniden biraya geldi. Grup ve polisin bekleyişi devam ediyor.
KESK’İN YÜRÜYÜŞÜNE POLİS İZİN VERMEDİ

Beyoğlu Tünel Meydanı’nda saat 16.00′da toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) bir süre slogan attıktan sonra Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Ancak polis yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi. Bunun üzerine araya CHP Milletvekili Mahmut Tanal girdi. Tanal da emniyet amirini ikna edemeyince grup burada yapılan basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.
KESK İstanbul Platformu Başkanı Hüseyin Tosun yaptığı basın açıklamasında, “Taksim Gezi Parkı’nın ranta kurban edilmesine karşı gelişen yurttaş duyarlılığı polis terörü ile bastırma kalkışan AKP iktidarı Türkiye halkının vicdanının, hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptı. AK Parti iktidarı halkın bu onurlu tepkisine devlet terörüyle karşılık verme yolunu seçti. Hak ve adalet isteyen insanlarımız öldürüldü, onlarcası sakat bırakıldı, binlercesi yaralandı. Türkiye halkının vicdan, hak ve adalet direnişiyle sarsılan AK Parti iktidarı, halkın büyük direnişini kıramayınca, çevre duyarlılığına indirgemeye, yaygın polis terörü ve despotik yönetim tarzına karşı halk tepkisini gayri meşru hale getirmeye girişti” dedi.Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

ŞİŞLİ’DE POLİS MÜDAHALESİ

DİSK’in yürüyüşe son verme kararının ardından kortejde bulunan bazı gruplar dağılmamakta ısrar etti. Bunun üzerine , Şişli Osmanbey’de gruba müdahale edildi. Jandarma TOMA’sından tazyikli su sıkılırken polis de biber gazı kullandı. Gruplar ara sokaklara kaçarken, bir grup esnaf da yaşanan olaylara tepki gösterdi. Göstericilerin arkasından yuh çeken yaklaşık 10 kişi, daha sonra “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı. Eylemcilere hitaben bir esnaf, “Bu dört ağaç meselesi değildir. Bu yalan. Bunların amacı başka, değişik birşey” dedi. Bir grup vatandaş da röportaj yapan esnafa tepki gösterdi. Esnaf ile tepki gösteren kadın arasında kısa bir tartışma yaşandı.