Osman Yıldırım böyle serbest kaldı! Müebbetten tahliyeye giden yol

Salı, 6 Ağustos 2013 13:38

fft64_mf1582844Osman Yıldırım’a tahliye Ergenekon davasının en çok konuşulan kararlarından biri oldu. Önce müebbet cezası alan Yıldırım, daha sonra iki suçlamadan beraat etti. Ergenekon üyesi olmaktan cezalandırılan Yıldırım ‘etkin pişmanlık’tan yararlandı

Osman Yıldırım, Ankara’daki Danıştay Cinayeti davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı ancak Yargıtay kararı bozdu. Ankara’daki davanın İstanbul’daki Ergenekon davası ile birleştirilmesine karar verildi. Birleşen dava kapsamında Yıldırım, dün 9 yıl hapis cezası aldı ve tahliye edildi.

Mahkeme kararında Yıldırım’ın Danıştay saldırısına yardım ettiğine dair kesin ve inandırıcı delil olmadığını belirtti. Danıştay davasından beraat kararı veren mahkeme, Cumhuriyet Gazetesi’ne saldırı eylemi suçlamasında da beraat verdi. Mahkeme sanık Osman Yıldırım’ın gazeteye el bombası atılması sırasında olay yerinde bulunmadığı ve el bombasını atan sanık Alparslan Arslan’a bu yönde bir talimat verdiği konusunda delil elde edilemediğini belirtti. Gazeteye atılan bombaların patlamadığını da dikkat çeken mahkeme, sanık Yıldırım “Ergenekon Silahlı Terör Örgütü” üyeliğinin sabit olduğu gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak Yıldırım’ı bu cezadan “etkin pişmanlık yasası” kurtardı. Dosya da ‘gizli tanık’ olduğu anlaşılan Yıldırım’ın bu cezasında ‘işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi nedeniyle TCK 221/4 kapsamında’ 4 te 3 oranında indirim yapılarak 3 yıl 9 aya indirildi. Mahkeme, Yıldırım’a tehlikeli madde bulundurmak suçunda da 5 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Toplamda 9 yıl hapis cezası alan Osman Yıldırım, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Yıldırım hakkında yurtdışı çıkış yasağı konuldu.