Osman Can, Financial Times’a yazdı “Türkiye demokrasisini Gülencilere karşı savunmalıdır”

Perşembe, 16 Ocak 2014 11:08

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve AK Parti MKYK üyesi Prof. Osman Can’ın yolsuzluk skandalı ve ardından yaşanan gelen gelişmelerle ilgili makalesi Financial Times’da yayınlandı.

Osman Can “Türkiye demokrasisini Gülencilere karşı savunmalıdır” başlıklı yazısında “Türkiye şu anda içinde bulunduğu krizin nedeni ülkedeki hakimler ve savcıların eylemleridir. Bu kriz ülkede demokrasinin kaderini belirleyecek.” dedi.
Osman Can yazısında Gülencilerin “siyasi-askeri elitlerden daha büyük bir tehdit” oluşturduklarını ve demokrasiyi korumak için Gülencilere karşı savaşılması gerektiğini söyledi.

Can Gülencilerin açıktan politika yapmak yerine devlet kurumlarına sızarak kontrolü ele geçirmeye çalıştıklarını anlattı ve soruşturmaların sahtekar olduğunu söyledi. Can ayrıca soruşturmayı yürüten savcıların ve polislerin “son amacının ne olduğunu kimsenin bilmediği, mutlak itaate dayalı gizli bir dini hareket olan Gülenciler ile bağlantılı” öldüğünü ileri sürdü.

Can yazısının devamında “Harekete bağlı medyaya yapılan sızdırmalar siyasi karalama anlamına geliyor. Asıl hedef 11 yıllık Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetidir. Kuşkusuz ki bu yargı araçlarını ve karalama kampanyasını kullanan bir güç gösterisidir.” dedi

Can “Yargının doğası ve tarihi böyle bir kampanyaya uygundur. Bu, 1930′ların Türk etnomerkezci ve 1960 ve 1980 darbelerinden etkilenmiş hiyerarşik bir sistemdir. Parlementodan bağımsızdır. Sırayla Kürtler, Aleviler, gayri Müslimler hep adalet adına terrorize edilmişlerdir. 100 yıl içersinde 100′den fazla parti kapatılmıştır. Hatta, aslında nüfusun yüzde 50′sı tarafından desteklenen AK Parti de henüz 2008 yılında kapatılmaktan zor kurtulmuştur.” dedi.