“Osman Baydemir aday olmayacak” BDP’den flaş karar!

Salı, 8 Ekim 2013 16:48

fft99_mf764443BDP tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na kadın adayın gösterileceği açıklanırken, Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de bir süre dinleneceği öğrenildi.

2004 yılına kadar İHD Diyarbakır Şube Başkanlığı yapan Osman Baydemir, iki dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı yürüttü. BDP tüzüğüne göre iki dönem üst üste görev yapan belediye başkanlarının aynı görevleri yapamayacağı kararı uyarınca, Baydemir de 30 Mart 2014 tarihinde bu görevi bırakmak zorunda kalacak. Osman Baydemir’in bir süre dinleneceği ve siyasetten uzak kalacağı ileri sürülürken, ileride milletvekili olarak parlamentoya gitme planı yaptığı da iddia ediliyor.

Hürriyet ‘ten Faruk Balıkçı’nın haberine göre, Baydemir 9 yıldır yönettiği Diyarbakır’da Avrupa’dan sağladığı kaynaklarla kentin 40 yıllık su sorununu çözdü. Kazandığı iki seçimde Baydemir’in karşısına, Ak Parti ’nin önemli isimlerinden eski milletvekili Kutbettin Arzu ve Diyarbakırspor kulübü eski başkanlarından Mücahit Can çıkmıştı. Ancak Baydemir açık farkla seçimleri kazanmıştı.
KCK davasından tutuksuz yargılanan Baydemir’e 4 yıla yakın yurt dışı yasağı konulmuş, ancak yasağı geçtiğimiz aylarda kaldırılmıştı.

Tags