Oscar provası Assange’ın Wikileaks filmiyle başlayacak

Çarşamba, 24 Temmuz 2013 11:36

The_Fifth_Estate_-_1765848qBu yıl 38.’si düzenlenecek Toronto Uluslararası Film Festivali, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’nin hayatını anlatan Bill Condon imzalı ‘The Fifth Estate’ filmiyle başlayacak.

Toronto Film Festivali, bu yıl Wikileaks in sahibi Julian Assange ın hayatını konu alan The Fifth Estate filmiyle açılacak.

Bu yıl 38.’si düzenlenecek Toronto Film Festivali, Wikileaks’in sahibi Julian Assange’ın hayatını konu alan ‘The Fifth Estate’ filmiyle açılacak.

5 ile 15 Eyül tarihleri arasında Kanada’da düzenlenecek festivalin diğer konuk filmleri arasında pek çok merakla beklenen yapım var. Başrollerinde Meryl Streep, Julia Roberts ve Ewan McGregor’un oynadığı ‘August: Osage County’, Pulitzer ödüllü bir romandan uyarlandı. Kanada’da seyircilerle ilk kez buluşacak bir başka film ise geçen günlerde 95.’inci yaşını kutlayan, ilk defa seçimle başa gelen Güney Afrika lideri Nelson Mandela’nın hayatını anlatacak olan ‘Mandela: A Long Walk to Freedom’. Filmde efsanevi lideri Idris Elba canlandırıyor.

Festivalde gösterilmesi merakla beklenen diğer bir film de Colin Firth’in başrolünde yer aldığı ‘The Railway Man’. Uzun süredir beyazperdede göremediğimiz Kate Winslet ise festivalde yer alacak ‘Labor Day’ ile geri dönüş yapıyor. Joyce Maynard’ın çok satan bir kitabından uyarlanan film, depresif bir bekar annenin hayatını ele alıyor. Filmde Winslet’a Tobey Maguire eşlik edecek. Festivalin bir başka iddialı filmi ‘The Invisible Woman’ ise yazar Charles Dickens’in sevgilisi Nelly Ternan’ın hayat hikâyesine odaklanıyor. Filmin başrolünde ve yönetmen koltuğunda aynı isim var: Ralp Fiennes.

Festival ayrıca yakın tarihte hayatını kaybeden iki oyuncunun tekrar anılmasına vesile olacak. 13 Temmuz’da Vancouver’da bir otel odasında aşırı eroin nedeniye hayatını kaybeden Kanadalı aktör Cory Monteith’in son filmi ‘All the Wrong Reasons’un yanı sıra, 19 Haziran’da aramızdan ayrılan James Gandolfini’nin son filmi ‘Enough Said’ de festivalde özel gösterim kapsamında izleyicilerle buluşacak.

Dünyanın en prestijli film festivallerinden biri kabul edilen Uluslararası Toronto Film Festivali, Oscar Ödülleri için adaylık başvurusunda bulunan pek çok filmin ilk defa gösterime girdiği yer olduğu için, Oscar’ın önizlemesi olarak kabul ediliyor.