Oscar hangi filme gidecek? Ali Arıkan yazdı

Pazar, 10 Şubat 2013 15:00

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Dipnot Tablet Sinema Yazarı Ali Arıkan Oscar tahminlerini kaleme aldı.

Üç haftadır devam eden Oscar yazı dizimin sonuna geldik. Adayların açıklanmasından itibaren yaşadığımız gelişmelerin çoğu Oscar tarihinde birer ilk oldu. Sezon başladığında Oscar’ın en büyük adayı olarak görülen LINCOLN’ın şansı azaldı; bitti gitti denilen başka bir film, ARGO, ise küllerinden doğmakla yetinmedi, gücüne güç kattı.

Geçen Cumartesi gecesi, ARGO’nun yönetmeni Ben Affleck, Yönetmenler Birliği tarafından En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü. Bu, aynı kategoride Oscar’a aday gösterilmemiş olan Affleck’e yapılmış bir jest olmaktan öte, Hollywood yönetmenlerinin Akademi’nin seçimini iplemediklerinin de bir göstergesiydi. 371 üyeli Yönetmenler Birliği, Akademi üyelerinin toplam yüzde altısını oluşturuyor. Yani anlayacağınız yönetmenler, Akademi’ye bu ödülü Affleck’e vererek kafa tuttular.
8 Şubat’ta başlayacak olan Oscar oylamalarına girerken belki de en önemli istatistik şu: ARGO, Eleştirmenlerin Seçimi, Yapımcılar Birliği (PGA), Oyuncular Birliği (SAG), Yönetmenler Birliği (DGA) ve Altın Küre Ödüllerinin hepsini kazanan tarihteki ilk film. Aynı şekilde, Oscar tarihinde sadece bir film DGA, SAG ve PGA ödüllerinin hepsini kazanıp, En İyi Film Oscar’ını almadı (o da 1996’da BRAVEHEART’a ödülü kaptıran APOLLO 13’di).

Peki ARGO’yu ne durdurabilir? Yine istatistiklere bakalım. 85 yıllık Oscar tarihinde, En İyi Yönetmen Oscar’ına aday olmayıp da En İyi Film Oscar’ını sadece üç film kazandı. Son seksen yıldaysa sadece bir film bunu başardı ki o da DRIVING MISS DAISY’ydi.
Bundan da öte, yaklaşık iki hafta sürecek oylama sürecinde her şey olabilir. Patlayacak olası bir skandal ARGO’yu batirabilir. Aynı şekilde, bireysel olarak bakarsak, bana bir Akademi üyesinin En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinde LINCOLN’a oy verip de En İyi Film için ARGO’ya oy vermesini pek mantıklı görmüyorum. Hoş bu olasılığın ikinci bir saklı anlamı var. Eğer bir üye, zaten ARGO’ya oy vermeyi kafaya takmışsa, saydığım o üç kategorinin hepsinde LINCOLN’a oy vermeyebilir. Bu da Steven Spielberg’ün şansını kötü etkiler ve THE LIFE OF PI’ın yönetmeni Ang Lee’nin şansını artırır.

Ama bu gibi olasılıklar o kadar fazla ki hepsini düşünürse insan detaylarda kaybolur. Son tahminlerimi iki hafta sonra yapacağım ama şu anda öyle görünüyor ki 24 Şubat’ta verilecek 85. En İyi Film Oscar ödülü, ARGO’ya gidecek.

Dipnot Tablet App Store ve Android Market’te. Hem de bedava…