Ortaöğretime yerleştirme nasıl olacak? İşte yeni sınav sistemi

Çarşamba, 4 Eylül 2013 12:34

nabi-avci-2014-ogretmen-maaslarini-acikladi_751227_720_400Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni sınav sistemini açıkladı, kısa vadede merkezi sistemi kaldırarak, okulu öne çıkaracaklarını söyledi.

Lise öğretmenlerine yönelik Fatih Projesi eğitimi açılış programına katılan Avcı, temel eğitimden ortaöğretime geçiş modeli hakkında kamuoyunu bilgilendirme toplantısında konuştu.

Avcı, kısa vadede merkezi sistemi kaldıracaklarını, okulu öne çıkaracaklarını söyledi.

Avcı, ”Orta vadede test sınavı yerine klasik sınav geliyor. Öğrencilerimiz sanata spora daha fazla vakit ayıracak. Stresin olmadığı yerleştirme sistemi oluşturuyoruz” dedi.

Bakan Avcı, güncellenen sistemle çocukları rahatlatmayı hedeflediklerini belirterek, “Yeni bir sınav getirmiyoruz, yeni hiçbir sınav getirmiyoruz. Sene içinde zaten yapılan yazılı sınavlardan her dönemde birer tanesini daha kontrollü yapacağız” diye konuştu.

Bakan Avcı’nın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

- “Kısa vadede merkezi sınav sistemini kaldırıyoruz. Okulu, sınıfı ve oradaki kazanımları ön plana çıkarıyoruz. Çoktan test yerine açık uçlu klasik sınavlar yapmayı, öğrencilere dağıtacağımız tabletlerden yararlandırmayı planlıyoruz. Sadece eğitim öğretim sürecinin değil yerleştirmede onların sosyal, sanatsal, sportuf etkinliklerinin değerlendirildiği, bu yeteneklerinin güçlendirildiği bir yaklaşımı hayata geçirmeyi planlıyoruz. ”

- “Sevgili çocuklar bu yıldan itibaren uygulanacak yerleştirme mantığı sayesinde okullara alternatif olarak ortaya çıkan kurumlara ihtiyaç duymayacaksınız. Ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçireceksiniz. Ya sınava giremezsem, ya hasta olursam endişesi yaşamayacağınız bir süreci inşa etmeye çalışıyoruz. ”

ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?

- Yeni ortaöğretime geçiş sisteminde, 2013-2014 eğitim öğretim yılından başlayarak 6 temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi merkezi gerçekleştirilecek.

-Yeni ortaöğretime geçiş sisteminde fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak. Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak.

- Ortaöğretime yerleştirmede, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30′u ile 8.sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70′inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacak.

Tags