Organik yiyecekler doğurganlığı arttırıyor

Perşembe, 28 Mart 2013 15:11

zABD’de yapılan araştırmaya göre organik yiyeceklerin daha fazla doğurganlık ve uzun yaşam sağladığı anlaşıldı. ABD’nin Texas eyaletindeki Dallas Southern Methodist Üniversitesi’nden uzmanlar meyve sinekleriyle yaptıkları deneyle organik yiyeceklerin daha sağlıklı olduğunu bir kez daha ispat etti.

Üniversitede görev yapan biyolog Johannes H. Bauer laboratuvar ortamında organik yiyeceklerin potansiyel sağlık yararlarını belirlemeye çalıştı. Sentetik tarım ilacı veya kimyasal gübre kullanılmadan yapılan araştırmada organik yiyecek yetiştirildi. Organik yiyeceklerden beslenen sineklerin doğurganlık ve uzun yaşam gibi birçok alanda ilerleme kaydettiği görüldü.

Bauer “Bu sonuçlar kesinlikle merak uyandırıcı. Neden bu sinekler organik yiyeceklerle beslendiğinde daha sağlıklı oluyor onu araştırmaya gerek var” dedi.

PLoS One dergisinde yayımlanan araştırmada Drosophila melanogaster sinekleri kullanıldı. Uzmanlar bu sineği kullanmalarının amacı olarak yaygın ve düşük maliyetli ve ömürlerinin kısa olmasını gösterdi. Sinekler laboratuvar ortamında bakkaldan alınan organik veya organik olmayan patates, soya fasulyesi, kuru üzüm ve muzlarla beslendi. Her yiyeceğin etkisi bağomsız olarak test edildi ve her sineğin yaşam süresi kaydedildi. Bunun yanında sineklerin doğurganlık, stres ve açlık direnci de değerlendirildi.

Bauer deney sonucunda organik kuru üzümle beslenenlerde bazı olumsuz ve nötr sonuç aldıklarını ama bu spesifik sonucun organik yiyeceklerin genel yayarına halel getirmeyeceğini belirtti.