Organik beslenmenin vücuda faydaları neler?

Perşembe, 11 Eylül 2014 11:28

Organik besin ne demektir?

Organik besin; ürünlerin ekiminden, büyümesine ve hasat edilmesine kadar geçen sürede, yapay gübrelerin, böcek ilaçlarının, hormonların, antibiyotiklerin, renklendiricilerin, katkı maddelerinin, kimyasal maddelerin ve parlatıcı maddelerinin kullanılmadığı gıda-besin maddeleridir.

Organik gıdalar gün içerisinde tükettiğimiz bitkisel ve hayvansal gıdaları kapsamaktadır.

Organik besin, kimyasal maddeler, hormonlar, antibiyotikler ve tarım ilacına maruz kalmadan hayvan ya da bitki kökenli canlı organizmalardan elde edilen yiyecek demektir. Organik besinler, organik restoranlarda veya reyonlarda basit, sağlıklı ve doğaya yakın bir organik yaşam tarzı sunuşu manasına gelir

Organik Ürün Satın Almanın Faydaları

1. Organik gıdalar sağlığımız için daha güvenli ve daha iyi

Günümüzde tarımcılık ve hayvancılık ciddi sorunlarla karşı karşıya. Su kaynaklarının bilinçsiz kullanılması ve kirletilmesi, yapay tarımcılık, çiftlik hayvanlarının insanlık dışı şartlarda yetiştirilmesi gibi son derece ciddi sorunlar bulunmaktadır. Satın aldığımız gıdanın gerçekten sağlıklı, doğal, besleyici, doğaya dost üretim teknikleri ile yetiştirilmiş olduğundan emin olmanın tek yolu ise üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım etiketini taşıyan, sertifikalı organik gıdaları tercih etmek. Bu sayede hızla büyüyen, dinamik bir organik gıda sektörü hem biz tüketiciler hem de çiftçiler için daha iyi bir gıda sistemine doğru güzel bir dönüşümün başlangıcı olacaktır.

2. Organik gıdalarla beslenince yapay, hormonlu ve katkı maddeli, sentetik katkıları vücudumuza almak zorunda kalmayız.

Günümüz tarımında çiftçiler birden fazla sentetik böcek ilacı kullanıyor. Tabağımıza gelen sebzeler, meyveler, kurubaklagiller ortalama 2-3 çeşit böcek ilacı kalıntısı içeriyor. Bu ilaçların ilerleyen yaşlarda çocuklara vereceği sağlık problemlerinden birkaçı dikkat eksikliği, hiperaktivite, otizm, obezite ve bazı kanser türleridir.

3. Organik gıdaların besin değeri daha yüksek

Organik tarım ürünleri daha verimli ve daha sağlıklı topraklarda yetiştiriliyor. Organik tarım ürünleri, konvansiyonel tarım ürünlerine göre daha çok vitamin, mineral ve antioksidan madde içeriyor. Meralarda dolaşan ve yeşil otla beslenen hayvanların eti, kapalı alanlarda yaşayan ve tahılla beslenen hayvanlara göre yüzde 60 daha fazla omega 3, yüzde 200 daha fazla E vitamini ve 2-3 kat daha fazla vitamin ve mineral içeriyor. Organik süt, standart süte göre yüzde 50 daha fazla E vitamini, yüzde 50 daha fazla beta-karoten ve yüzde 50 daha fazla omega 3 yağ asidi ve yüksek miktarda antioksidan içerdiğini gösteriyor. Organik yumurta ise standart yumurtaya göre yüzde 60 daha fazla E vitamini, yüzde 50 daha fazla A vitamini ve 3 kat daha fazla omega 3 içeriyor.

4. Vücudumuza giren gereksiz hormon ve antibiyotik miktarını azaltmış oluruz

Hayvancılık sektöründe küçükbaş ve büyükbaş hayvanların daha hızlı büyümesi, kesilebilecek büyüklüğe gelebilmesi, daha çok süt ve yumurta üretmesi için yetiştiricilerin çoğu büyüme hormonu, ilaçlar, sentetik takviyeler kullanıyor. Organik çiftliklerde ise sentetik ilaç kullanımı yasak olduğundan bu çiftliklerde sağlıklı şartlarda yaşayan, serbest dolaşan sağlıklı hayvanlar, sağlıklı et, süt ve yumurta üretebilmektedir.

Hazırlayan: Cenk Özyılmaz

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play