Ordu: Sokağa çıkma yasağını ihlal edenler… Katliam sonrası gergin bekleyiş

Perşembe, 15 Ağustos 2013 14:35

d17_7de87Mısır’da dün ordunun müdahalesiyle 278 kişi öldürüldü. Şiddet olayları sonrası ülkede 1 aylık olağanüstü hal ilan edildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Baradey istifa etti. Gece de çeşitli kentlerde olaylar yaşandı. Göstericilerle, güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda 23 kişi öldü, 300′den fazla kişi yaralandı.

Mısır’da dün sabah, güvenlik güçlerinin Mursi yandaşlarına müdahalesiyle başlayan gerginlik gece çeşitli kentlerde devam etti.

Mısır güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde göstericilere müdahalesi sonucu, 23 kişi ölürken, 300′den fazla kişi yaralandı.

El-Kardaka kentindeki müdahalede 1 kişi öldü, 14 kişi yaralandı. Süveyş’te ise 11 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 160 kişi yaralandı.

Sohac kentinde de göstericileri dağıtmak için gerçekleştirilen müdahalede, 4′ü güvenlik güçlerinden olmak üzere 11 kişinin hayatını kaybettiği, 225 kişinin de yaralandığı belirtildi.

11 KENTTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Bakanlar Kurulu, Kahire, Süveyş ve İskenderiye’nin de aralarında olduğu 11 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Yasak, dün 2 saat ertelenerek yerel saatle 21.00′de başlayacak, 1 ay süreyle her gün 19.00 ile 06.00 saatleri arasında geçerli olacak.

Mısır ordusu, ülkede ilan edilen sokağa çıkma yasağına ihlal edenlere karşı “sert” hukuki işlemler uygulanacağını açıkladı.

BARADEY İSTİFA ETTİ
Dün akşam saatlerinde ise darbe sonrasında göreve getirilen Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Baradey’in, görevinden istifa ettiği haberi geldi.

İstifa sonrası bir açıklama yapan Baradey, “Siyasi krizi çözmek için barışçıl yollar da var” diye konuştu.

Ölü sayısı ile ilgili çelişkili bilgiler var. Mısır Sağlık Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada olaylar sırasında 235′i sivil, 278 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamaya göre olaylar sırasında 2 binden fazla kişi de yaralandı.

Müslüman Kardeşler kaynakları ise ölü sayısının 2 binin üzerinde olduğunu öne sürdü.

ntvmsnbc

Tags