‘Operasyona dahil olursa Türkiye’yi de vururuz’ Suriye’den Türkiye’ye gözdağı

Çarşamba, 4 Eylül 2013 12:16

fft64_mf1629756Suriye ’nin üst düzey diplomatlarından, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Suriye’ye yönelik uluslararası bir askeri müdahale durumunda Türkiye ’nin de vurulabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Wall Street Journal’ın Şam’da bulunan muhabiri Sam Dagher’ın aktardığı haberde, Mikdad’ın uyarılarına yer veriliyor. “Amerikalı yetkililerin akılcı davranacağını, adaletin sesini dinleyerek, provokatif hareketlerde bulunmayacaklarını umuyoruz” diyen Mikdad, ‘uzlaşma’ya yönelik çağrılarının ardından, ABD ’nin Suriye’ye yapacağı bir müdahalenin olası etkileri konusunda da uyarılarda bulundu.

Şam’ın böyle bir müdahale durumda yalnız İsrail ’e karşı saldırıda bulunmayacağını belirten Mikdad, Suriye’nin, Amerika liderliğinde bir operasyona dâhil olmaları halinde, komşuları Ürdün ve Türkiye’ye de karşı saldırıda bulunabileceğinin altını çizdi.

Mikdad sözlerini şöyle sürdürdü: “Savaş başlarsa, kimse olacakları kontrol edemez. Suriye’ye yönelik herhangi bir saldırının Suriye ve çevresinde kesinlikle kaos yaratacağını düşünüyoruz.”