Onur Haftası Özel: Dizilerdeki LGBTİ Karakterler

Pazar, 19 Haziran 2016 12:00

GİZEM KABOĞLU

20-26 Haziran itibarıyla 24. İstanbul LGBTİ Onur Haftası başlıyor. Bu sene de LGBTİ hareketi, temsiliyeti ve kimliği üzerine paneller düzenlenecek. Konu çerçevesinde etkinlikler, atölye, söyleşi, gösterim ve sergiler de izleyicilerle buluşacak. Ben de bu hafta yerli ve yabancı dizilerin LGBTİ karakterlerinden bahsedelim istedim. Haftaya yakışır bir izleme listesi yapmak isteyenler önerileri dikkate alabilir.

 

Ülkemizde ekranda gay karakterlerin açık temsiliyeti ekranda ceza vesilesi. Son olarak Kılıç Günü dizisi bu sebeple ceza almıştı. Cezalar artıkça dizilerde ibreler daha karikatür, feminen ve aseksüel, eşcinsel tiplere döndü. Romantik komedi dizilerde, Kiralık Aşk’ın Koray karakteri ve Kiraz Mevsimi’nin Olcay’ı feminen tavırları ile gay olarak algılandı. Diziler içinde hiçbir aşk ilişkisi ile gündeme gelmeyen karakterler, herkesin bildiği ama dile getirmediği kimlikleri ile ekranda görünür oldu. Kiraz Mevsimi’nde Olcay’ı canlandıran Nezih Cihan Aksoy’un, 2014 yılında Dipnot Tablet’e verdiği röportajda da karakterin cesaretinin altını çiziyordu: “Gündelik hayatta çok olmasına rağmen dizilerde LGBTİ bireyleri görmüyoruz. Bu açıdan Kiraz Mevsimi’ni ve oynadığım karakteri cesur buluyorum.” Cesaret vurgusunun nedeni ise TV dünyasında yaşanan eski tecrübelerdi. Mükemmel Çift dizisinde Yiğit’i canlandıran Tuğrul Tülek de ekranlar da en sempatik gay karakterlerinden birine can veriyordu. Dizinin ömrü uzun olmasa da bu rol nedeniyle başarılı oyuncunun TRT Çocuk’ta sunuculuğunu üstlendiği programla yollarının ayrıldığı açıklanmış, Tülek bu haberi, Twitter’dan “Mükemmel Çift dizisinde gay bir karakteri canlandırdığım için 1,5 yıldır TRT Çocuk’ta sunduğum programdan çıkarıldım. Hem de yayına son 5 dakika kala çıkan jet bir kararla! Yorum yok” sözleriyle duyurmuştu. Bu tür kötü deneyimler mevcut olsa da dizilerde akılda kalan ve umut ışığı yakan pek çok iş de ekranda yer edindi.

 

YILLAR GEÇTİ, ZEKERİYA UNUTULMADI!

Bugüne kadar ekrana gelen tüm yerli dizilerdeki en gerçekçi ve karikatürden uzak gay karakteri sorulduğunda verilen tek bir cevap var. Bir İstanbul Masalı’nda Emre Karayel’in canlandırdığı Zekeriya… Zekeriya cinsel yönelimini en yakın arkadaşı Selim’e şöyle açıklamıştı: “Gay şarkıcıları, şovmenleri dinlerken onların cinsel tercihlerini düşünmeden gülüp eğleniiyorsun değil mi? Ama en yakın arkadaşının böyle olduğunu öğrenince ona cüzamlı muamelesi yapıyorsun.”

zekeriya

Zekeriya’nın üzerinde hissettiği baskıyı dile getirmesi dizide yer bulurken, 2003 yılı için önemli bir çıkış sayılan hamlenin ardından ekranda ki birçok dizi içerisinde Zekeriya’nın demecine en yakın sesleniş ise 2013 yılında 20 Dakika dizisinin Özgür’ünden gelmişti. Ushan Çakır’ın canlandırdığı karakter, “Bu ülkede kimliğimi saklamadan gezemezdim çünkü bu ülkede eşcinsel olmak suç” cümlesine yer vererek sosyal medyada da bir hayli yankı bulmuştu. İki dizi dışında, dramalarda gerçekçi bir gay karakterizasyonu mevcut değil.

https://www.youtube.com/watch?v=0qsnt6KcpKU

 

YURT DIŞINDA LGBTİ AİLELER EKRANDA

TV ekranımız LGBTİ karakterleri cımbızlanacak kadar az ama yabancı örnekler listeyi dolduruyor. Yabancı dizilerden bahis açarken Amerikan dizilerinde artık konunun bireysel özgürlüklerin yanında, aile olma çerçevesi ile de ekrana geldiğinin altını çizmek istiyorum. Konuya örnek olarak, Modern Family’nin Cameron ve Mitchell’ın not düşebilirim. Çocuk evlat edinmeleri ana gündemleri olan ikilinin, eğlenceli diyalogları dizisinin ilk sezonlarında sıklıkla öne çıkmış hatta en prestijli TV ödüllerinden Eric Stonestreet’e en iyi oyuncu ödülleri layık görülmüştü. Keza Grey’s Anatomy’de Callie ve Arizona’nın çocuk yetiştirme ve evlilik hikayelerini izlemiştik. Üstelik bu gündem düşündüğünüz kadar yeni de değil, hafızanızı biraz zorlarsanız, Friends’te eski karısının lezbiyen ve kendisinden hamile olduğunu öğrenen Ross’un hikayesini hatırlayabilirsiniz. 3 kişilik ailenin beyazcama yansıdığı dizi Türkiye’de de sıkı bir hayran kitlesine sahip. (Grey’s Anatomy Türkiye’ye uyarlandı ancak Desperate Housewives, Dawson’s Creek, Pretty Little Liars ve Revenge gibi uyarlaması yapılan dizilerde de olduğu üzere eşcinsel karakterler değişirildi.) The New Normal’da aile konu başlığında, eşcinsel çiftlerin hikayelerini ele alan bir diğer dizi olarak hatırlatılabilir.

modern family
-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 274. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play