Olimpos’da tatilciler Allah’a emanet!

Pazartesi, 20 Mayıs 2013 16:51

cirali(2)Antalya’nn Kumluca İlçesi’nde yer alan Olimpos ve Çıralı sahillerinde, cankurtaran ve güvenlik görevlisi bulunmaması tatilcileri korkutuyor. Sahilde karayolu bağlantısı olmadığı için acil durumlarda müdahale imkanı olmuyor.

Dünyanın en iyi tatil merkezleri arasında gösterilen Olimpos ile Çıralı, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı tatilciyi ağırlıyor.

Temiz denizi, el değmemiş doğası ve milattan öncesine uzanan tarihiyle tatilcilerin vazgeçilmezi Olimpos sahilinde cankurtaran, güvenlik görevlisi ve sağlık ekibi bulunmuyor.

Sadece Antik Kent’ten girilen Olimpos sahilinin karayoluyla bağlantısının bulunmaması da tatilcileri tedirgin ediyor.

Giriş kapısından sahile ulaşmak için yaklaşık 1 kilometre yürümek zorunda kalan tatilciler, tüm bu eksikliklere ek olarak Olimpos Antik Kenti’ni gezsin ya da gezmesin ücret ödemek zorunda kalıyor. Ücret ödemelerine rağmen cankurtaran ve güvenlik hizmeti verilmeyen sahilde, olası boğulma ve hırsızlık vakalarına karşı da çaresiz kalınıyor.

Tatilciler müdahale ediyor

Olimpos’ta son olarak geçen cumartesi günü yüzerken boğulma tehlikesi geçiren 20 yaşındaki Murat Üstün’e müdahale edecek sağlık ekibi ve cankurtaran bulunmaması, tatilcilerin ve bölgedeki işletmelerin kaygılarını bir kez daha gündeme getirdi. Yüzdüğü sırada epilepsi nöbeti geçiren Murat Üstün, suda çırpınmaya başladı. Uzun süre kimsenin müdahale edemediği Üstün, arkadaşlarının yardımıyla kıyıya çıkarıldı.

İlkyardım ekibinin de bulunmadığı bölgede Murat Üstün’e, şans eseri tatile gelen bir doktor müdahale etti. Esas müdahaleyi yapması gereken 112 Acil Ekibi, karayolu olmadığı için yaklaşık 1 kilometrelik patika yolu koşarak sahile ulaştı. Sedyeye alınan Üstün, daha sonra yine sağlık ekipleri ve vatandaşların yardımıyla patikadan taşınarak ambulansa ulaştırıldı.

Hafta sonları 15 bin kişi geliyor

Yaşananlara tepki gösteren Olimpos Köyü Muhtarı Halil Karataş, yaz aylarında Olimpos ve Çıralı sahiline günlük ortalama 8 bin kişinin geldiğini söyledi. Bu sayının hafta sonu 12 ile 15 bin arasında değiştiğine dikkati çeken Karataş, sahilde cankurtaran, güvenlik görevlisi bulunmamasının, bölgeye tatile gelenleri endişelendirdiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Olimpos Antik Kenti ile sahilini kiraya verdiğini kaydeden Karataş, bu nedenle kendilerinin düzenleme ya da müdahale şansları bulunmadığını belirtti.

Antik kentin içine araç yolu yapılmasına prensip olarak karşı olduklarını anlatan Karataş, ancak acil yardım araçları için mutlaka alternatif yaratılması gerektiğini söyledi. Özellikle orman dokusu nedeniyle bölgenin orman yangınlarına hassas olduğuna değinen Karataş, “Olası bir yangına itfaiye araçları müdahale edemeyecek. Ambulans giremiyor. Çözüm istiyoruz” dedi.