“Olimpiyatları İstanbul kazandı” Çin’in bu haberi ortalığı karıştırdı

Pazar, 8 Eylül 2013 12:36

fileÇin’in resmi haber ajansı Şinhua, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılan oylamada ilk geçtiği flaş haberde olimpiyatları İstanbul’un kazandığı bilgisini verdi.

Şinhua ajansının oylama bitmeden yerel saatle 03:10′da “İstanbul olimpiyat hakkını kazandı” diye flaş geçmesi, ulusal basında kargaşaya neden oldu.

Ülkede baskılarını bekleten gazetelerin bazıları, “olimpiyatlar İstanbul’un” diye baskı yaptıktan sonra düzeltmeyi görünce yeniden baskı yapmak zorunda kaldı.

Çin’in Twitter’ı olarak bilinen “weibo.com”da Çangşa Akşam gazetesinin yazı işleri müdür yardımcısı, Şinhua’nın ulusal ajans olarak abonelerine yanlış bilgi geçmesi nedeniyle basılan yaklaşık 100 bin baskının toplatıldığını ve yeniden basıldığını yazdı.

Gazete yetkilisi, zararlarının büyük olduğunu ve Şinhua’nın abonelerine açıklama borçlu olduğunu belirtti.

Ülkede, Şinhua’nın flaşının ardından birçok kuruluş önce kazanan şehri İstanbul olarak duyururken, Şinhua daha sonraki haberlerinde kazanan şehri Tokyo olarak yayımlayarak hatasını düzeltti.

Diğer yandan ulusal basın düzeltmenin ardından Japonya’nın 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı kazandığını ve Tokyo’nun olimpiyatlara ikinci kez ev sahipliği yapacak ilk Asya kenti olduğunu okuyucularına duyurdu.