Olimpiyatlarda kaybeden Türkiye’ye EURO 2020 müjdesi

Pazartesi, 9 Eylül 2013 14:21

uefa_euro20202020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma hakkını kaybeden İstanbul, gözünü EURO 2020′ye çevirdi. Almanya, bu yarışta İstanbul lehine çekilecek.

Avrupa’nın 13 ayrı şehrinde oynanması planlanan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın yarı final ve finaline ev sahipliği yapmak için Türkiye ile birlikte girişimde bulunan federasyonlardan biri de Almanya idi. Ancak Alman Futbol Federasyonu Başkanı Wolfgang Niersbach, bu yarışta İstanbul lehine çekileceklerini açıkladı.

NTV Spor’un haberine göre; Münih için öngördükleri başvuruyu yapmayacaklarını açıklayan Niersbach, “EURO 2020 finali için Türkiye ile doğrudan bir düelloya girmeyeceğiz” açıklamasında bulundu ve bu konuda UEFA Başkanı Michel Platini ile sözleştiklerini ifade etti.

Niersbach’ın açıklamalarının ardından Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final ve final maçlarının İstanbul’da oynanması beklentisi daha da arttı. Zira EURO 2020′nin Türkiye’de düzenlenmesini isteyen UEFA, İstanbul’un Olimpiyat Oyunları adaylığı nedeniyle turnuvayı Avrupa’nın dört bir yanındaki şehirlere dağıtma kararı almıştı.