Bu websitesi öldükten sonra da sevdiklerinizle iletişim kurmanızı sağlıyor

Salı, 11 Mart 2014 12:48

Tabi ki öldükten sonra yaşamaya devam edemeyiz ama sevdiklerimizle iletişim kurmayı sürdürebiliriz. Bunu olanaklı kılan da Eterni.me adlı websitesi.

Bu sitede verilen hizmet size yaşarkenkine benzer dijital bir kimlik veriyor ve bu kimlik siz öldükten sonra da sevdiklerinizle iletişim kurmaya devam ediyor. Sitenin kurucuları verdikleri hizmeti şöyle tanımlıyorlar: “Bu aslında bilim kurgu filmlerindeki hayal ürünü avatarlardan çok gerçek benliğiniz için hazırladığınız dijital bir reklam kampanyasına benziyor.”

Gerçekçi bir sanal siz yaratmak ciddi çalışma gerektiriyor. Ve bunu yapması gereken kişi de yaşarkenki sizsiniz. Öldükten sonra dijital benliklerinin bir avatar olarak yaşamaya devam etmesi için 18 binden fazla kişi Eterni.me hizmetine kaydolmuş bile.

Sistem şu şekilde işliyor: Eterni.me önce katılımcının Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Foursquare ve Google gibi dijital platformlardaki bütün girdilerini topluyor. Buna fotoğraflar, emailler ve veri dosyaları da ekleniyor. Daha sonra bu veriler bir yapay zeka algoritması kullanılarak sanal bir kişilik yaratmakta kullanılıyor. Buna avatar deniyor. Daha sonra bu avatar arkada bıraktığınız insanlarla video görüşmeleri yapıyor, onlara email atıyor veya mesaj yazıyor.

Şirket ortaklarından yapılan açıklamada şöyle deniyor: “Avatarınızın başarılı olması için siz yaşarken oluşturulması gerekiyor. Şu anki kanuni düzenlemler vefat eden birinin profillerinin üçüncü şahıslarla paylaşılmasına izin vermiyor. Avatarınızı eksik profillerle oluşturursanız hem gerçekçi olmayan sonuçlar alırsınız, hem de bu durum arkada bıraktıklarınızı daha çok üzebilir.”

Eterni bir fikir olarak Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından girişimciler için oluşturulan bir program sırasında ortaya çıkmış. Sitenin ilk avatar profilini 2016 yılında oluşturması planlanıyor.

Buket Konuk Hirst