Olaylı derbinin faturası kesildi! İşte verilen cezalar!

Cuma, 27 Eylül 2013 09:35

mac-tatil-edildi-besiktas-galatasaray-maci-_802681_720_400Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanan ancak uzatma dakikalarında çıkan olaylar nedeniyle tamamlanamayan derbi maçla ilgili kararını açıkladı.

TFF’den yapılan açıklamada, PFDK’nın, bugün yaptığı toplantıda, Spor Toto Süper Lig’de Beşiktaş ile Galatasaray arasında 22 Eylül Pazar günü yapılan derbi maçta, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle siyah-beyazlı takıma 4 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama cezası verdiği bildirildi.

Kurulun, Beşiktaş’a, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle 40 bin, yeterli sayıda özel güvenlik görevlisi bulundurulmamasından dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle 10 bin, tribünlere kapasite üzerinde seyirci alınmasından ve merdiven boşluklarının boş bırakılmamasından dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle 20 bin olmak üzere toplamda 70 bin lira para cezası uyguladığı kaydedildi.

Bilic’e 3, Melo’ya 2 maç men

PFDK’nın, aynı müsabakada hakeme yönelik hakareti nedeniyle Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic’e 3 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ile 13 bin lira para cezası verdiği belirtildi.

Konuk takım Galatasaray’ın Brezilyalı futbolcusu Felipe Melo’nun ise rakip takım sporcusuna yönelik ciddi faulü ve ihraç sonrası sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle 2 resmi müsabakadan men ve 13 bin lira para cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

Beşiktaş: Ceza haksız

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, Galatasaray derbisinde çıkan olaylarla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun (PFDK) verdiği 4 maçlık seyircisiz oynama cezasının haksız olduğunu savundu.

PFDK kararının duyurulmasının ardından Akaretler’deki kulüp binasında gazetecilerin karşısına çıkan Çebi, açıklamalarda bulundu.

PFDK’nın, şuç işleyenleri değil, olayın asıl mağduru Beşiktaş Kulübü’nü cezalandırdığını iddia eden Çebi, şu ifadeleri kullandı: “PFDK’nın kararı ile suç işleyenler değil, olayın asıl mağduru olan kulübümüz ve milyonlarca taraftarımız haksız yere cezalandırılmıştır. Oysaki
taraflı-tarafsız tüm spor kamuoyu, bu olayların gerçek mağdurunun Beşiktaş olduğunun bilincindedir. Maçın hakeminin tartışmalı bir kararı sonucu tamamlanamayan karşılaşmada, mağlup ilan edilerek zaten cezalandırılan Beşiktaşımız, PFDK’nın haksız kararıyla ikinci kez cezalandırılmıştır.

Sayın TFF Başkanı, ‘Ben Beşiktaş taraftarını tanırım. O sahaya atlayanlar Beşiktaşlı değil’ diyor. Öyleyse bu ceza kime ve neden verilmiştir? Karşılaşmayı Türkiye Ligi seyirci rekorunu kırarak bir şenlik havası içinde izleyen 80 bine yakın taraftar, belirli provokasyonlar neticesinde olay çıkartan 80-100 kişiye kurban edilmektedir. Sayın Bakanımız, bugün yaptığı açıklamada, olaylara karışmayan taraftarların olayın tarafı haline getirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Oysa bu kararla bırakın olayın tarafı haline getirilmeyi, milyonlarca Beşiktaş taraftarı cezalandırılıp, mağdur edilmektedir.”

Çebi, olaylara karışanları “ayrık otları” diye nitelendirerek, bu kişilerin Beşiktaş camiasından temizlenmesi için her türlü mücadeleyi, kanunlar çerçevesinde vereceklerini söyledi.