“Olaylar doğru anlatılmalı” Gül’den dünya medyasına Gezi mesajı

Çarşamba, 12 Haziran 2013 12:32

130612_abdullah_gul.hlargeCumhurbaşkanı Abdullah Gül, uluslararası basına seslenerek Ortadoğu’daki olaylarla Türkiye’deki olaylar arasında benzerlik kurulmasının yanlış olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdulah Gül, Taksim Gezi Parkı ile ilgili yapılan gösterilere ilişkin soruları yanıtladı.

Gül, “Türkiye açık bir toplum, basın hür, demokratik bir ülke. Demokratik standartları batı kriterlerinde bir ülke. Mahkemeleri var, itirazlar var, insan hakları mahkemelerini tanışımız, AB ile tam üyelik müzakereleri yapıyoruz. Bunları şunun için söylüyorum, hatırlatmak istiyorum. Bir yerde bir olaya baktığınızda o olayı tarif ederken yanlışa düşmemeniz gerekir. Özellikle uluslararası camiaya, uluslararası basına seslenmek istiyorum. İçinde bulunduğumuz yıllarda çevre ülkelerde, komşularımızda, Ortadoğu ülkelerinde birçok olaylar oldu, herkesi heyecanlandırdı. Taksim’de olup bitenleri seyredenler birdenbire onlarla benzerlik kurmaya kalktılar, bu tamamen yanlış bir şey. O ülkelerde temel hak ve özgürlükler için, demokrasiye, çok partili hayata geçilsin, çoğulculuk olsun, özgürlük olsun diye ayaklandılar. Türkiye’ye bakarsanız böyle talepler yok.

Şiddet eğer bütün vatandaşların hayatını rahatsız edici, kuralları hiç tanımayan, Türkiye’nin en önemli kavşaklarını, meydanlarını, Kızılay’dan tutun da Taksim gibi kilit, anahtar yerler, trafik için hayatın yaşandığı yerler, buralar eğer kuralsız bir şekilde, buralar sürekli bir şekilde, şiddetle tutulmaya çalışılırsa tabii ki demokratik bir hak olarak buna bakılamaz

Biz nasıl dünyada olup bitenleri nasıl izliyorsak. Dünya da burada olanları izlerler. Burada olaylar doğru anlatılmalı. Biz kendimize güvendikten sonra gerisine bakmamız lazım.

Türkiye’nin muhakkak ki açık bir toplum olduğunu, demokratik hak ve hukukun teminat altında olduğunu ve buna saygı duyulduğunu herkesin bilmesi gerekir. Bu bağlamda biz, barışçı bir şekilde, şiddete kaçmayan, şiddetin içinde olmayan her türlü gösteri, ifade, düşüncelerin açıklanması, bunlar demokratik haktır. Bunu hep başından beri söylüyoruz. Bunu söylemekle de onur duyuyoruz.

Gezi Parkı’nda ilk gün yaşananlar yanlıştı. Bunu İstanbul polisi de gördü” diye konuştu.