“Olası müdahalede yer alırız!” Erdoğan’dan Suriye açıklaması

Çarşamba, 4 Eylül 2013 13:07

erdoğan4Başbakan Erdoğan: Suriye’de her türlü koalisyonun içinde yer alacağız. Muharip olup olmayacağımızı şartlar belirleyecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi için yapacağı Rusya ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Başbakan’ın basın toplantısının soru cevap kısmı şöyle:

Suriye’deki saldırı

Yeni delile gerek kalmadı. Suriye’de şehit edilmiş olan o yavrularımızın, tüm kamera çekimlerini dünya gördü. Bir kurşun yarası ya da kan yok. Sadece sararmış, kimyasal bombalarla onların şehit edildiğini çok açık ve net olarak görüyorsunuz.

Rejim bunu kabul ediyor. Rejim, “Biz yapmadık, muhalifler yaptı” gibi kaçamak bir tutum içinde. Sayın Putin’in “Eğer böyle bir şey getirilir, açıklanırsa, bizim de duruşumuz çok daha farklı olacaktır” şeklinde bir açıklaması var.

Bu bir insanlık suçudur. Uçaklarla bombalayacaksın, öldüreceksin, bu suç olmayacak. Keskin nişancılarla öldüreceksin, suç olmayacak. Tank top suç olmayacak. Kimyasal silahla öldürürsen suç olacak. Öldürmek suç mu değil mi, buraya bakmak lazım. Kimyasal olan daha vahşidir, diyebilirsiniz. Uçaktan bomba atarak öldürmek de çok daha vahşi olabilir. 100 bin kişi öldüğünde ses çıkarmayacaksınız, bin kişi ölünce suç diyeceksiniz. Kanıtlanırsa, BM’de destekleriz diyeceksiniz. Doğrusu bunu anlamakta zorlanıyorum.

Olası müdahalede yer alırız

Bunu şartlar belirleyecek. Her türlü koalisyonun içinde yer almaya hazır olduğumuzu söyledik. Sayın Obama’nın bunu Kongre’ye götürmesi olayı, kendi iç siyasi kararı olarak değerlendirilebilir. Burada kendine olan güveninden de kaynaklanabilir.

İlk verilen kararların nihai olmadığı, benzer adımların atılabileceği tartışma konusu. Fransa’da Hollande bu konuya ne kadar olumlu baktıklarını açıkladı.

G-20 zirvesi bu konuları da görüşme açısından çok önemli bir zirve olacak. Gerek kolektif gerekse ikili görüşmelerde bunu gündemimizde tutacağız.

İkili görüşmeler

Sayın Obama’nın, yarın açılışta bulunup ayrılacağına dair bir haber geldi, buna rağmen kısa da olsa bir görüşme yapma imkanımız olacak. Putin, ev sahibi olarak gelen bütün ülkelerle görüşme yapacak. Bu farklı bir ülkede olsaydı, bu görüşme daha uzun süreli olabilirdi. Şu anda ev sahibi olduğu için, 19 ülkeyle görüşmeler yapacak, bu yüzden belki daha kısa olabilir. Ancak bizim konumumuz farklı, özellikle Suriye konusunda 911 km sınıra sahip bu sıkıntıları yaşayan bir ülke olarak bu görüşmeyi iyi değerlendirmeliyiz.

CHP’ye Mısır tepkisi

CHP’nin oraya gitmesini önemsiyorum. Darbe deneyimlerinden bir şeyler aktaracaklar ya da darbe için akıl alacaklar. Bizde böyle darbeler yaptık ve ya böyle dareblerin arkasında bulunduk gibi bir paylaşımı olabilir. Siyasette hangi parti nedir nasıldır bunun tanınması bakımından isabetli olur.