Okyanuslarda İstanbul’un yarısını kaplayacak plastik var

Pazar, 15 Şubat 2015 13:00

Her yıl dünyadaki okyanuslara ulaşan plastik atık miktarının yaklaşık 8 milyon tonu bulduğu hesaplandı. Bu da, New York’un Manhattan adasından 34 kat daha büyük ya da İstanbul’un yaklaşık yarısı kadar bir alanı tamamen kaplayabilecek bir miktar. Denizlere dökülen, sürüklenen veya uçan atıkların miktarı hakkındaki araştırmanın sonuçları, Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği’nin yıllık toplantısında açıklandı.

Aynı zamanda Science dergisinde de yayınlanan yeni araştırmanın özelliği, sadece kıyılara vuran veya su üzerinde yüzen değil, okyanuslarda biriken tüm plastik atıkları hesaplamış olması. Buna göre dip akıntılarına takılarak, suyun içinde sürekli hareket halinde olduğu bildirilen plastik çöp miktarı daha önce sanılandan en az 20 kat fazla.

fft81_mf3486041Balık yerine plastik

Araştırmacılar nüfus, üretilen çöp miktarı, atıkların yönetimi gibi konulardaki uluslararası verilerden yola çıkarak, okyanus ortamına girme olasılığı yüksek olan plastik miktarını hesapladı. 2010 yılı için yapılan tahminler, bu miktarın 4,8 ile 12,7 milyon ton arasında olduğunu gösterdi. 8 milyon ton ise ortalama bir rakam. O yıl içinde üretilen plastiğin sadece ufak bir bölümü.

Kaynak: BBC Türkçe