‘Oğullarıma tuzak kuruldu’ Çeçen kardeşlerin annesinden çarpıcı açıklama

Pazar, 21 Nisan 2013 13:31

136653027399985Boston saldırısıyla bağlantısı olduğu düşünülen firardaki zanlı yakalandı. Çeçen gencin annesi ise, “Oğullarım masum. Onları ben büyüttüm. Her gün beni arar ve benimle konuşurlardı. Onlara kesinlikle tuzak kuruldu” dedi.

Boston Maratonu’ndaki bombalama eylemiyle bağlantılı oldukları düşünülen ve biri ölü ele geçirilen şüpheli iki Çeçen kardeşten aranan diğeri yakalandı.

Watertown bölgesi sakinlerinden birinin ihbarını değerlendiren polis, 19 yaşındaki zanlı Djohar Tsarnayev’i bir bot içinde gizlenirken bulundu. Kıyafetlerinin kanlı olduğu gözlenen zanlı, sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü.

Çeçen gencin ele geçirilmesinin ardından, Boston polisi, Twitter sayfasında yazdığı mesajlarda “Ele geçirildi! Av sona erdi. İnceleme bitti. Terör sona erdi. Ve adalet kazandı. Şüpheli gözaltında” ifadelerini kullandı.

Haberin ardından yüzlerce kişi Boston sokaklarına çıkarak “ABD! ABD!” diye sloganlar attı. Bazıları çatılara tırmanırken bazıları da dans etti.

Basına açıklama yapan Boston Federal Savcısı Carmen Ortiz, “Benim için yolculuk devam ediyor, önümüzdeki günlerde cevapları alacaksınız” dedi.

‘OĞULLARIMA TUZAK KURULDU’
Öte yandan biri ölü ele geçirilen iki kardeşin annesi Zubeidat Tsarnayev, oğullarına tuzak kurulduğunu iddia etti.

Russia Today televizyonuna oğlu yakalanmadan önce bağlanan anne Tsarnayev, FBI’ın, büyük oğlu Tamerlan’ı internet üzerinden paylaşımları nedeniyle uzun süredir izlediğini ve attığı her adımdan haberdar olduğunu söyledi.

Anne Tsarnayev, “Oğullarım masum. Onları ben büyüttüm. Her gün beni arar ve benimle konuşurlardı. Onlara kesinlikle tuzak kuruldu” diye konuştu.

Anne Tsarnayev, FBI yetkililerin eve gelerek kendisiyle sık sık iletişime geçtiğini ve kendisine büyük oğlu Tamerlan’ın radikal bir lider olduğunu söylediklerini vurguladı.