“Öğrencilerin suçları kesinleşmeden okuldan uzaklaştırılacaklar”

Cuma, 8 Kasım 2013 13:26

ösymYÖK’ün 32. kuruluş yıl dönümünde üniversitelerin disiplin yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Yeni düzenleme, öğrencilerin suçları kesinleşmeden okuldan uzaklaştırılmasını mümkün kılıyor. Konusu ne olursa olsun bildiri dağıtmak ya da afiş asmak bile suç sayılıyor.

Yeni yönetmeliğe göre, soruşturma geçiren öğrenciler kampüse giremeyecek.Üniversite bünyesinde soruşturma geçiren öğrenciler, haklarındaki inceleme tamamlanmadan okuldan uzaklaştırılabilecek. Sadece okul değil, kampüsteki kütüphane, yurt, sosyal tesis ya da hastane gibi tüm binalara yasak gelecek.

Akşam gazetesinin haberine göre; YÖK kaynakları, ’Söz konusu değişiklik, ciddi olaylara karışan öğrenciler için uygulanacak. Üniversiteden kesin olarak uzaklaştırma olarak değil, tedbir amaçlı bir değişiklik yapıldı.değerlendirmesinde bulundu.

Bir yıl uzaklaştırma cezası gerektiren diğer suçlar arasında tehditle kopya çekme, cinsel taciz, ateşli silah ve patlayıcı madde bulundurma, haksız çıkar amaçlı üniversite bilişim sistemine girme var. 

Tags