Öğrencilerden Ata’ya mektup: Maviş gözlerinin ışığını hissediyoruz

Pazar, 10 Kasım 2013 11:04

08093053_anitkabir15Anıtkabir Komutanlığı, Atatürk’ün naaşının Etnografya’dan Anıtkabir’e defnedilişinin 60’ıncı yılına özel bir yayın hazırladı. ‘Çocuklardan Atatürk’e mektuplar’ isimli dergide, Türkiye’nin dört bir yanından Anıtkabir’e yollanmış, bazılarında şiirlerin de bulunduğu çocuk mektupları yer aldı. Dergide yer alan mektuplardan bazıları şöyle:

Enes Taç 3-A: Keşke seni ölmeden görebilseydim ve Mustafa Kemal Amca diyebilseydim. Pamuk gibi elini öpebilseydim. Biliyorum ki o deniz mavisi gözlerin üzerindeki kaşlarını çatıp cumhuriyete sahip çık çocuk derdin ve başımı okşardın.

Hilal Altın (Aydın Nazilli Anadolu Lisesi): Ne bir söz yeter seni anlatmaya; ne de bir matem tutulabilir yokluğuna; ne sensizlik anlatılır, ne sensizliğe alışılır; ne de 74 yıllık bir acı sayfalara sığdırılır. Çok söze gerek yok aslında. Ne cihan bir daha kurulur; ne Atam yok olur; dünya seni öldü bilsin; sen sonsuzlukta yaşayan mavi gözlü bir kahramansın.

Arda Kaplan (İstanbul Ataköy 60. Yıl İlköğretim Okulu 1-D): Bugün yatağımdan hür kalkıyorsam, ekmeğim ak, suyum berraksa, ağaçlar çiçek açıyor, sesim gür çıkıyorsa, özgür özgür bakabiliyorsam sen varsın gözbebeklerimde, sen varsın Atatürk’üm sen varsın.

Ahmet Buz (Hatay Salahaddin Güzel İlköğretim Okulu): Yaptığınız devrimler olmasaydı çok üzülürdüm. Ben yazı yazmayı çok seviyorum. Arapça yazılar olsaydı sevmezdim. Kıyafetleri beğenmezdim. Sizin eviniz Anıtkabir’dir. Yaz tatilinde belki yanınıza gelebilirim.

Berk Köksal (İstanbul Maltepe Dumlupınar İlköğretim Okulu: Sen bizi kurtaransın. Seni sevmek yurda yararlı olmaktır. Seni sevmek, üzülmekle değil anlayarak olur. Her gün yanımızda olsan biz hiç ağlar mıydık?

Gülsüm Beyza Çatal: İyi ki doğmuşsun, iyi ki önderimiz olmuşsun. İyi ki böyle güzel vatanı bizlere bırakmışsın. Geçirdiğimiz sıkıntılı günlerde senin maviş gözlerinin ışığını hissediyoruz. Sen rahat uyu Atam.

Özgür Yıldız (Muhsin Yalpar İlköğretim Okulu): Bize armağan ettiğin bayramlarda ve her gün Türklük ismi gökyüzünde gürlüyor. Atam her bayram törenlerde sanki bir an kürsüye çıkıp konuşma yapacaksın gibi geliyor.