“Öfke Cuması’”nda ateş açıldı, en az 30 kişi öldü

Cuma, 16 Ağustos 2013 17:19
27

Mısır’ın farklı meydan ve bölgelerinde Cuma namazı sonrasında darbe karşıtı göstericilere gerçek mermilerle ateş açılması sonucu en az 30 kişi hayatını kaybetti.

Mısır’daki katliama tepki amacıyla düzenlenen “Öfke Cuması” gösterileri sırasında darbe karşıtlarına müdahale ediliyor.

Güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine gerçek mermiyle ateş açması sonucunda Ramses Meydanı’nda ölenlerin sayısı 20′yi aştı. İsmailiye ve Dimyat kentlerindeki müdahalelerde de 9 kişi öldü.

Göstericilere açılan ateş sonucunda İsmailiye’de 6, Dimyat’ta 3 kişi hayatını kaybederken, Ramses Meydanı’nda ölenlerin sayısının 20′yi aştığını açıkladı.

AA muhabirinin olay yerindeki görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre Kahire’deki Ramses Meydanı’nda bulunan Tevhid ve El-Feth camilerinde cuma namazını kıldıktan sonra darbe karşıtı yürüyüş yapan grubun üzerine ateş açıldı.

Ölenlerden 4′ünün Fetih Camisi önünde, 3′ünün ise El-Feth Camisi önünde vurulduğu, ölü sayısının 20′yi aştığı kaydedildi.

Öfke Cuması adı altında ülke genelinde düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu İsmailiye kentinde 6, Dimyat kentinde ise 3 kişi yaşamını yitirdi. Böylece bugün ölenlerin sayısı 30′a yükseldi.

25 Ocak 2011 Mısır devrimi sürecinde düzenlenen ilk gösteri de “öfke cuması” adıyla organize edilmişti.

Camideki cenazelere el koyuldu

Bu arada Mısır güvenlik güçleri, Rabiatul Adeviyye Meydanı’dan katledilenlerin cesetlerinin tutulduğu İman Camisi’ni basarak cenazelere el koyduğu bildirildi.

Yoğun göz yaşartıcı gaz kullanılmasından sonra ellerinde silah bulunan sivil giyimli güvenlik güçlerinin camiye girerek, cenazelere el koydu.

Camide, cenazelerini teşhis etmek amacıyla gelenlerin yanısıra ilkyardım görevlileri ve sokağa çıkma yasağı sebebiyle evlerine dönemeyen göstericilerin de bulunduğu bildiriliyor.

Güvenlik güçlerinin sakallı olmayanların camiden serbestçe çıkıp gitmesine izin verdiği, sakallı olmayan kişileri gözaltında tuttuğu ifade ediliyor.

Kimi ailelerin cenazelerini teslim almasından sonra halen 259 cenazenin bulunduğu, bunlardan 247′sinin kimliğinin tespit edildiği, ancak 12′sinin kimlik tespitinin yapılamadığı belirtiliyor.

Ordu çatışmalarda kontrolü sağladı

Öte yandan Süveyş kentinde ordu, darbe yanlıları ile karşıtları arasında yaşanan çatışmalarda kontrolü sağladı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, sokağa çıkma yasağına rağmen Süveyş’in Faysal Mahallesi’nde darbe karşıtı yürüyüş yapıldığı sırada, darbe yanlıları ile karşıtları arasında çıkan arbede, taş ve sopaların kullanıldığı sokak çatışmasına dönüştü.

Çatışma sırasında silah seslerinin duyulduğu, Üçüncü Ordu’ya bağlı kuvvetlerin olay yerine intikali sonucu çatışmanın sona erdiği ancak ölü ve yaralı olup olmadığı yönünde açıklama yapılmadığı bildirildi.

Öte yandan, şehrin Süveyş Mahallesi’nde kimliği belirsiz silahlı kişilerin ordu güçleri üzerine ateş açtığı, çıkan çatışma neticesinde saldırganların Eski Korniş semtine doğru kaçtığı belirtildi.