Ofisiniz varken bile kafeden çalışmak için 3 neden!

Çarşamba, 13 Mart 2013 14:10

534f10b88aDipnot Tablet yazarı Salih Aksu bu hafta kafede çalışmanın 3 haklı nedenini kaleme aldı.

İşte Aksu’nun o yazısı:

Geçen günlerde Yahoo’nun CEO’sunun “ofise geri dönün” çağrısı ile o malum tartışma yeniden alevlendi. Özellikle bilişim dünyasının yıllardır çözülememiş ikilemi: 9-18 ofiste olmak mı? Yoksa evden rahaaat rahaat çalışmak mı? Dünyada ve Türkiyede birçok kuruluş farklı yöntemler uyguluyor ve kendilerince haklı sebepleri de var. Ancak biz size bir ofisiniz varken bile kafeden çalışmak için çok haklı 3 neden sunuyoruz.

Mekan değişikliği yaratıcılığı tetikler: Google’ın toplu oyuncaklı ofisi bile olsanız, her gün aynı mekanda çalışıyorsanız bir süre sonra çevreye sağlayacağınız uyum sizi köreltir. Haftada bir gün bile dışardan, başka bir mekandan ya da keyifli bir kafeden çalışmak sizi dış etkenlere karşı uyarır ve yaratıcılığınızı besler. Farklı düşünmenizi, beyninizin değişik açılardan olayları kavramasını sağlar. Eskilerin deyimiyle “Tedbili mekanda ferahlık vardır”

Dikkatiniz daha az dağılır: İlk bakışta alışılagelmiş mantığa biraz ters gelse de çoğu zaman sessiz bir ofiste çalışmak gürültülü bir kafeye göre daha çok dikkatinizi dağıtabilir. Zeki çevik ve ahlaklı iş arkadaşlarıyla dolu bir ofis demek, “hadi bir kahve içelim” ya da “ya bu printer neden çalışmıyor” belki de “duydun mu Ahmet raporları yetiştirememiş” gibi sorularla rahatsız edilmek demek. Rahatsız edilmek de sizin üretkenliğinizi azaltır. Bir kafede çalışırken kimse sizi rahatsız etmez. Etrafta gürültü olsa bile, doğrudan sizi ilgilendiren bir durum olmadığı için işinize konsantre olursunuz. Bir kafede çalışırken sadece siz istediğiniz zaman insanlarla iletişim kurarsınız.

Sosyalleşmek ve yeni insanlarla tanışmak: Yeni insanlarla tanışmak her zaman yeni fikirler üretmenize, varolan sorunlarınıza farklı bakış açıları ile bakmanıza yardımcı olur. Bazen tanışacağınız bir kişi, değişik heyecanlar yaşamanıza ve işinize daha fazla motive olmanıza bile neden olur. Ne de olsa iş çıkışı hepimiz bir şeyler içmeye gitmiyor muyuz? O yüzden dışarıda bir mekanda çalışmak size yeni bir çevre kazandırabilir.

Salih Aksu

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ