Ödüllü Makyaj Sanatçısından Dipnot’a Özel Tüyolar

Çarşamba, 18 Mart 2015 14:19

Nimet İnkaya ödüllü bir makyaj sanatçısı. Son olarak Altın Portakal Film Festivali’nde Küf ve Takva filmleri ile ödül aldı. Doğal makyajın öncülerinden biri olan Nimet İnkaya’nın makyaja ve sinema sektörüne girişi ise çalıştığı filmleri aratmayacak şekilde. Nimet İnkaya ile doğal makyajı, sinema sektörünü, ödüllerini ve makyaj tüyolarını Dipnot Tablet için konuştuk.

Bir gün uyanıyorsunuz ve …. Makyaj yapmaya ne zaman başladınız?

Mimar Sinan Üniversitesinde Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde okudum, kısa bir süre yabancı bir hava yolu şirketinde çalışarak çocukluktan beri varolan seyahat etme arzumu giderdikten sonra üniversiteden bir arkadaşım ve ablamla fuar stantları yapan bir şirket kurduk ve bu iş 2002 senesine kadar sürdü. O dönemlerde yaşadığımız ekonomik kriz tüm küçük işletmeleri olduğu gibi bizim işlerimizi de olumsuz etkiledi, telefonlarımızın çalmadığı bu dönemde hem maddi hem manevi açıdan artık tatmin edici olmayan bu işe (ki çok stresli bir iştir) devam etmek istemediğimi fark ederek 34 yaşında beni mutlu edecek bir iş araştırmasına giriştim. Altı aylık bir düşünme ve araştırma süresinin sonunda bir gün dergileri karıştırırken kendimi makyajları inceleyip kendimce değerlendirirken buldum( ki hiçbir zaman makyaj yapan bir kadın olmadım ) ve makyaj öğrenmeye karar verdim. Madem bu işi yapacağım o zaman hakkıyla yapayım diyerek okullar araştırmaya başladım. Derya Ergün makyaj stüdyosunda plastik makyaj seminer programı ve Londra’da moda ve fotoğraf makyajı diploma programlarına katıldım ve o zamandan beri fotoğraf, defile, müzikal, reklam, dizi ve sinemada keyifle yaptığım mesleğimi şu anda eğitmen olarak da sürdürmekteyim.

IMG_7748 copySinemada makyajın önemi nedir? En önemli etken doğallık mıdır?

Sinema bir hikayenin, yönetmenin bakış açısından beyaz perdeye aktarılmasıdır. Oyuncu seçiminden mekanlara, ışıktan makyaja her şey bir bütün olarak, hikayeye hizmet ettiği sürece seyredilir olur.

İster komedi,  ister korku filmi, ister drama olsun makyajın hikayenin gerektirdiği şekilde olması gerekir. Evet, en önemli etken doğallıktır ancak doğallık kavramını bu noktada şöyle değerlendirmemiz gerekir;  diyelim ki sahneye çıkan travesti bir karakteriniz var, bu karakter için doğal makyaj gerçekte bir travestinin sahneye çıkarken yaptığı makyajdır. Bu gerçeklik ve doğallık sağlanmadığı sürece yapılan makyaj, filmin bütünlüğünü bozacak ve seyredilebilirliğini azaltacaktır.

Örneğin beyaz perdede izlediğimiz karakterlerin makyajları neye göre belirleniyor?

İlk aşama senaryoyu okuyup karakterleri hikayeye göre değerlendirmek ve araştırma yapmaktır. Daha önce de belirttiğim gibi sinema bir hikayenin, yönetmenin bakış açısından beyaz perdeye aktarılmasıdır. Dolayısıyla yaratılacak karakterin yönetmenin kafasındaki resmi nedir, nasıldır bunu anlamak, kendi fikirlerinizi ve hayal gücünüzü yönetmeninkiyle bir araya getirmek önemlidir. Karakter çalışmaları tamamlandıktan sonra oyuncular ile provalar yapılır ve makyaj son halini alır.

Altın Portakal’dan iki kez ödül ile döndünüz… Makyajınızın hangi özellikleri ödüle kapı açtı?

Evet, Özer Kızıltan’ın Takva ve Ali Aydın’ın Küf filmleri. İki film için de filmin doğasına uygun ve hikayeyi destekleyecek makyajlar yaptığım için bu ödülleri aldığımı düşünüyorum ki benim  için çok değerliler. Özellikle Küf, o sene makyaj, Altın Portakal ödül kategorilerinden biri  olmamasına rağmen yarışmaya katılan tüm filmlere ait birçok ekipten ( ses, kostüm, vs ) layık görülen sadece birine verilen Dr. Avni Tolunay özel ödülünü almamıza vesile olduğu için benim için çok değerli.

Sizden doğal makyaj için biraz tüyo istesek bize 5 maddede neler söylersiniz?

Unutmayın güzel bir cilt için su içmeniz şart, her şeyi makyajdan beklemeyin.

1.Tüm yüzünüzde fondöten yerine renkli nemlendiricileri tercih edin, ufak tefek sivilce gibi sorunları kapatıcınız ile noktasal olarak ince bir fırça yardımıyla kapatın. Eğer kapatılması gereken cilt sorunlarınız fazlaysa yeni nesil, kapatıcılıkları fazla ancak yapıları ince HD ürünleri tercih edebilirsiniz, doğal görünmek istiyorsanız cildiniz cilt gibi görünmeli bunu unutmayın.

2.Eğer yüzünüzde parlamanız varsa sadece T bölgenizi pudralayın bırakın yüzünüzün geri kalanı parlak olsun zira insan cildi mat değildir.

3.Krem allıklar doğal makyajın olmazsa olmazıdır, koşmuşsunuz da yanaklarınız kızarmış gibi tatlı bir görüm için kızardığınızda yanaklarınızın aldığı renge yakın renkte krem allık seçin ve parmaklarınızla yanağın tam güldüğünüzde şişen bölümüne uygulayın.

4.Rimelsiz olmaz, rimel sürmeden önce kirpiklerinizi muhakkak kıvırın, rimeliniz yeni veya fırçası çok fazla malzeme alıyorsa kirpikleriniz topak olur, rimeli kullanmadan önce üzerindeki fazla ürünü kağıt bir mendille alın aynı şekilde birkaç kat rimel sürün kimse rimel sürdüğünüzü anlamayacak.

5.Dudaklarınızda ruj yerine dudaklarınızın rengine yakın ama canlılık verecek bir kalem kullanın ve üzerine ince bir kat kenarlara çok gelmeden Bepanthen merhem sürün hem daha uzun süre kalacak hem de daha doğal görünecektir.

Ekranda ünlü isimlere baktığınızda kimleri beğeniyorsunuz, kimler doğru makyaj yapıyor?

Serenay Sarıkaya, Farah Zeynep Abdullah, Beren Saat, Burcu Esmersoy, Tuğçe Saatman, Şükran Albayrak kendilerine uygun ve doğru makyaj yapıldığını düşündüğüm ünlüler. Nedense özellikle spor kanallarında sunuculuk yapan kadınlarımıza yapılan makyaj diğer kanallara nazaran daha doğru, daha günümüz, ancak HD yayına geçiş yaptığımız şu zamanda sunuculara yapılan çok keskin hatlı ve belirgin makyajı doğru bulmuyorum.

Yazının devamı ve  Dipnot Tablet’in 208. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play