Ödül gibi cezaya TBMM de isyan etti

Perşembe, 14 Şubat 2013 11:24

39164İzmir’deki Karabağlar Karakolunda elleri kelepçeli olan Fevziye Cengiz adlı kadını feci şekilde döven iki polise, ayda 30 lira maaş kesintisi cezası verilmesi TBMM’yi de isyan ettirdi.

Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu olayla ilgili yaptığı inceleme sonucu bir rapor hazırladı. Raporda, polislere verilen ayda 30 liralık ceza ve bir yıl kıdem durdurma yeterli bulunmadı. Daha ağır ceza verilmesi istendi. Rapor İçişleri Bakanlığına da gönderilecek.

İSTANBUL’DA ÇALIŞIYORLAR
Bir gece kulübünde eğlenirken kimliği olmadığı gerekçesiyle göz altına alınan Fevziye Cengiz, 16 Temmuz 2011’de karakolda elleri kelepçelenerek dövülmüş ve kamera görüntüleri ortaya çıkmıştı. İçişleri Bakanlığı iki polis için 12 ay kıdem durdurma ve ayda 30 liradan bir yıllık 360 lira maaş kesintisi cezası vermişti.

Polisler hakkında “Basit yaralama” suçundan dava açılmış, dayak görüntülerinin basına yansımasının ardından dava, ‘’İşkenceye’’ dönüşerek, ağır cezaya gönderilmişti. Hakan Yörük ve Beyit Sezgin adlı iki polis olaydan sonra İstanbul’a tayin edilmişti. Fevziye Cengiz hakkında polislere “Hakaret ettiği’’ gerekçesiyle 6.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılırken, polisler için de 5 yıl 9 ay hapis cezası isteniyor.