ODTÜ protestolarına destek için eylem çağrısı!

Çarşamba, 23 Ekim 2013 09:48

ODTÜ’deki yol inşaatına karşı başlayan protestolar İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Bursa’da da yankı buldu. Gezi Parkı eylemlerinde olduğu gibi yine sosyal medya üzerinden eylem çağrısı yapıldı.

İstanbul’da eyleme destek verenlerin adresi Galatasaray Lisesi’nin önü oldu. Gösteriden saatler öncesinden internette duyurulduğu için polis de önlemini aldı. Lise önünde toplanmaya başlayan kalabalığa dağılmaları yönünde uyarılar yapıldı. Grubun yapılan anonslara uymaması üzerine artık alışık hale geldiğimiz film yine dönmeye başladı. Eylemcilerin dağılması için TOMA araçlarıyla tazyikli su sıkıldı. Bir iddiaya göre ise polis plastik mermi de kullandı. Olaylarda 20′ye yakın kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İstiklal Caddesi’ndeki polis müdahalesinin ardından eylemciler Kadıköy’de toplanma kararı aldı. Saat 23:00 sularında Kadıköy’de bir araya gelen eylemcilerle polis arasında değil bu kez taksiciler arasında gerginlik yaşandı. Protesto için yolu kapatan gruba taksiciler tepki gösterdi. Kısa süreli arbede yaşanırken bir süre eylemciler dağıldı.

Bursa’daki protestolar ise nüfusunun neredeyse tamamı öğrenciden oluşan Görükle Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Öğrencilerin yürüyüş yaptığı esnada patlayan torpil korkulu anların yaşanmasına neden oldu. Torpilin kim tarafından atıldığı anlaşılmazken protestocular Kazım Koyuncu Sokağı’ndaki amfide toplanıp eylemi foruma dönüştürdü.

İzmir’de ise Alsancak’ta toplanan eylemciler yolu trafiğe kapattı. Buna rağmen polis eylemcilere müdahale etmedi. Bir süre slogan atan grup olaysız bir şekilde dağıldı.