“Öcalan’ın sözü havada bırakıldı” Yalçın Akdoğan süreci değerlendirdi

Cuma, 23 Ağustos 2013 10:25

yalcin-akdoganBaşbakanın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan PKK’nın çekilme sürecindeki tutumunu eleştirdi.

Star’daki “Öcalan’ın rolü ve örgütün tavrı” başlıklı yazısında Akdoğan, PKK’nın hala Öcalan’ın çağrısına tam anlamıyla bir karşılık vermediğini hatırlatarak, Öcalan’ın etkisini asıl PKK’nın kırdığını söyledi. Kendisinin “Öcalan’ın etkisinin ne olacağını göreceğiz” dediği için belli kesimin aldığını belirten Akdoğan, bu sözü boşa çıkartacaka adımlar beklediklerini ifade etti. Akdoğan’ın yazısındaki o bölümler:

Geçen günkü ‘PYD üzerinden stratejik rol tahayyülü’ yazım, örgüt, örgüt uzantıları ve örgüt muhipleri tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Her gün hükümete çuvaldız batırmaya alışanlar, küçük bir iğne dokunmasına karşı vaveyla koparıyorlar. PKK da, uzantısı BDP de, PKK’ya arka çıkan yazarlar da kendilerini dokunulmaz ve eleştirilemez görüyorlar, en ufak bir eleştiri de yeri göğü inletiyorlar. Sanki akıl sadece onlar da var, herkes şamar oğlanı…

İdeolojik körlük ve su­i zan, yazılanları doğru anlamayı engelliyor. Öncelikle “Öcalan PKK üzerinden ulaşmaya çalıştığı araçsal rolü, PYD üzerinden stratejik role çıkarmaya çalışıyor” sözü böyle bir rol olup olmadığı hükmü vermiyor, bir çabayı anlatıyor.

İkinci olarak örgütün gereken adımları atması konusunda Öcalan’ın etkisinin ne olacağının henüz belli olmadığını söylüyorum, çünkü süreç tamamlanmadı ve örgütün Öcalan’ın çağrısına tam anlamıyla karşılık verdiği söylenemez.

ÖCALAN’IN SÖZÜ HAVADA BIRAKILDI

Hükümet nihai çözüme ulaşmak için büyük bir kararlılıkla hareket ediyor, bununla birlikte Öcalan’ın etkisinin ne olduğunu süreç sonunda daha iyi anlamış olacağız. Bu bir rolü küçümseme değildir. Nitekim Öcalan Haziran demesine rağmen Eylül’e gelmişken çekilmenin yüzde 20’lerde kalması, Öcalan’ın sözünün havada bırakıldığını gösterir.

“Öcalan’ın etkisinin ne kadar olacağını göreceğiz” sözünden alınanlar, bu sözü boşa çıkarmayacak bir uygulama ortaya koysalar daha iyi olmaz mı? Çözüm sürecini ve Öcalan’la görüşmeleri başlatan bu hükümettir. Öcalan’a PKK’nın silah bırakması konusunda rol oynama şansı verilmiştir ancak bu rolü boşa çıkaracak veya anlamlı hale getirecek olan örgütün tavrı ve uygulamalarıdır.

Bizim söylediğimiz örgütün gereken adımları atmadığı, Türkiye içinde illegaliteyi sürdürdüğü, baskı ve tehdidi devam ettirdiği, sürecin ruhuna uymayan tehdit ve hakaret açıklamalarıyla süreci gerdiğidir. Bu eleştiriler, sürecin akamete uğraması için değil, selametle sonuca ulaşması içindir.

Örgütün iki de bir hükümeti aşağılayan açıklamalar yapması, tehdit ve dayatma söylemleri ortaya koyması elbette karşı eleştiriye maruz kalacaktır. Selahattin Demirtaş’ın üst perdeden konuşmalar yaparak AK Parti sözcülerini aşağılayan ve küçümseyen sözler sarfetmesi parti genel başkanına yakışmayacak bir çiğliktir. BDP yönetimindeki bu siyasi olgunluk eksikliğini Gülten Hanım’ın dengelemesi doğru olacaktır.