“Obama’ya, Psy’ya, ya da 2 penisli adama sorusu olan?”

Cumartesi, 11 Ocak 2014 12:49

İldem Wilson bu hafta “Obama’ya Psy’ya ve 2 penisli adama sorusu olan?” başlıklı yazısında Reddit’in Ask Me Anything fasıllarını anlattı. Çoktandır kendi gazeteciliğini yapmaya başlayan sosyal medya artık röportajlarını da mı kendi yapacak? Dipnot Tablet’in yeni sayısında.

Obama’ya, Psy’ya, ya da 2 penisli adama sorusu olan?

Sosyal medya hem iletişim cihazlarının gelişmesi hem de kullanıcı sayısının artması ile yaygınlaşarak hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi. İletişim sosyal medyada, konvansiyonel medyaya nazaran daha özgür olduğundan çok daha samimi de olabiliyor. Sosyal medyanın fikirlerini gizlemeyen açık sözlülüğü kimi zaman rahatsızlık verse de, pek çok alanda çığır açan orijinallikler de yine hep sosyal medyadan çıkıyor. Ayda 100 milyon adet ziyaretçisi ile Reddit sosyal medya siteleri içinde en önemlilerinden biri.

Redditor adı verilen kullanıcıların yayınladığı, subredditler, yani konu başlıkları yine redditor’lar tarafından anında oylanarak ana sayfadaki konu listesinde yukarı ya da aşağıdaki yerini alıyor. Her an binlerce kişi bu konu başlıkları altına yorumlar yapıyor ve yorumlar da aynı şekilde oylanarak yukarı ya da aşağı taşınıyor. Tıpkı Türkiye’deki Eksi Sözlük gibi aklınıza gelecek ya da gelmeyecek her konuda açılan başlıklar yine tıpkı Eksi Sözlük gibi kendinizi bir kaptırınca kolaylıkla saatlerinizi gasp edecek kadar ilginç konularla dolu. Son zamanlarda ise Reddit’in Ask Me Anything (AMA) yani “Bana

Ne İstersen Sor” subredditi sosyal medyanın sınırlarını da aştı. AMA’lar konvansiyonel medya için “X kişi Twitter’da şöyle dedi” nin ötesinde zengin bir haber kaynağı halini aldı. Ask Me Anything (Bana Ne İstersen Sor) kısaca AMA, redditorların soru cevap sohbetleri yaptıkları konu başlıkları. Kullanıcılar yaptıkları işi, ilginç deneyimlerini, yaşam içindeki rollerini ya da kendileri hakkında herhangi bir özelliği belirttikten sonra “bana ne istersen sor” anlamına gelen AMA kısaltlmasını ekleyerek konu başlığı açıyorlar ve diğer kullanıcılardan sorular almaya başlıyorlar.

İldem Wilson’un yazısının devamı Dipnot tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr