Obama yaptırım lobisine karşı

Çarşamba, 29 Ocak 2014 16:28

Nükleer müzakerelerde P5+1 ülkelerini ikna etmeyi başaran ve bir tesisinde nükleer faaliyetlerini durduran İran yeni yaptırımlarla karşı karşıya. Washington ile Tahran yönetimi anlaşmış olmasına rağmen İran’a ilave yaptırımlar ABD Kongresi’nin gündeminde.

İran’a yönelik yeni yaptırımları öngören tasarıya Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ardından Başkan Barack Obama da karşı çıktı. Obama müzakereler sürerken Kongre’den böyle bir karar çıkması durumunda yasayı veto edeceğini söyledi. Obama, İran’la ilişkilerde diplomasiye şans verilmesi gerektiğini ifade etti. Obama’nın konuşması şöyle:

Biz burada toplanmışken, İran yüksek seviyeli zenginleştirilmiş uranyum stokunu imha etmeye başladı. İleri teknoloji santrifüjler yerleştirmiyor. Benzersiz denetimler, dünyanın İran’ın bir bomba üretmediğini her gün doğrulamasına yardım ediyor. Ve müttefiklerimiz, ortaklarımızla, hepimizin paylaştığı bir amacı barışçı biçimde gerçekleştirebilir miyiz görmek için bir müzakereye başladık. İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek. Bu müzakereler zor olacak. Başarılı olmayabilir. İran’ın müttefiklerimizi tehdit eden Hizbullah gibi terörist organizasyonlara desteğinin farkındayız. Ülkelerimiz arasındaki güvensizliğin farkındayız. Ancak bu müzakereler güvene dayanmıyor. Uzun dönemli anlaşma, doğrulanabilir verilere dayanmak zorunda. Eğer John F. Kennedy ve Ronald Reagan Sovyetler Birliği ile müzakere edebildiyse, daha güçlü ve emin olan Amerika daha az güçlü bir hasımla müzakere edebilir.

Oluşturduğumuz yaptırımlar bu imkânı sağladı. Ama açık söyleyeyim: Eğer Kongre bana bu görüşmeleri rayından çıkarabilecek yeni bir yaptırım yasası yollarsa, veto edeceğim. Ülkemizin ulusal güvenliği için diplomasiye bir şans vermek zorundayız. Eğer İran’ın liderleri bu fırsatı değerlendirmezse, daha fazla yaptırım çağrısında ilk bulunan ben olacağım. Ama İran’ın liderleri bu fırsatı kullanırsa, ki bunu yakında öğreneceğiz, o zaman İran devletler topluluğuna tekrar katılmak için önemli bir adım atmış olacak ve biz de zamanımızın en önemli güvenlik tehditlerinden birini savaş riski olmadan çözeceğiz.

EL KAİDE UYARISI 

Obama son zamanlarda daha da artan El Kaide etkinliğine dikkat çekti; El Kaide tehdidinin evrilerek sürdüğünü belirtirken, sonu kestirilemeyen ihtilaflı bölgelere Amerikan askeri göndermeyeceğini de net biçimde ifade etti:

Göreve geldiğimde Irak ve Afganistan’da neredeyse 180 bin Amerikalı görev yapıyordu. Bugün Irak’taki bütün askerlerimiz çekildi. 60 binden fazla askerimiz de Afganistan’dan eve döndü. Müttefiklerimizle birlikte, Amerika’nın en uzun savaşını bu sene sonunda nihayet bitiriyoruz. Afganistan’la ilişkimiz değişirken, bir şey aynı kalacak: Teröristlerin ülkemize saldırı düzenlememesi konusundaki kararlılığımız. Bu tehlike halen geçerli. El Kaide’nin lider kadrosunu yenilgiye doğru sürüklediğimiz halde El Kaide bağlantılı gruplar ve diğer aşırılar dünyanın farklı yerlerinde kök salınca tehdit evrildi. Yemen’de, Somali’de, Irak’ta, Mali’de bu networkleri dağıtıp etkisiz hale getirmek için ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz.

Tetikte olmak zorundayız. Ancak liderliğimiz ve güvenliğimizin tek başına olağanüstü askeri gücümüze dayalı olamayacağına güçlü biçimde inanıyorum. Amerikan halkını korumak için gerekli olduğunda güç kullandım ve görevde olduğum müddetçe bunu yapmakta tereddüt etmeyeceğim. Ama gerçekten zaruri olmadığı sürece askerlerimizi zarar görecekleri bir yola göndermeyeceğim ya da oğullarımızın kızlarımızın sonu belli olmayan ihtilaflarda çamura batmalarına izin vermeyeceğim. Teröristlerin bizden beklediği gibi büyük sevkiyatlar yapıp gücümüzü boşa harcatacak ve sonunda aşırılığı besleyecek muharebelerde değil savaşılması gereken muharebelerde savaşacağız.