Obama: “Marihuana alkolden daha zararlı değil ve kullananlar hapse girmemeli”

Pazartesi, 20 Ocak 2014 11:48

New Yorker dergisi editörü David Remnick’in Obama ile yaptığı röportajda, ABD başkanı Marihuana kullanımı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Colorado ve Washington eyaletlerinin marihuana kullanımını suç olmaktan çıkarmasını desteklediğini söyledi. “Kullanımını desteklediğim birşey değil, ama kullanırken yakalananlar hapis cezası almamalı” dedi. Obama, “Daha önce de yazılmıştı ben de gençliğimde marihuana kullandım. Bunu sigara gibi kötü bir alışkanlık olarak görüyorum. Alkolden daha zararlı değil” dedi.

“İnsanları yakalayıp hapse atarken yasaları yazanların da bir zamanlar bunu kullanmış olduğunu unutmayalım” diyen Obama, marihuananın yasallaşması konusunda ise fazla ileri gidilmemesi konusunda uyardı.” Alkolden daha fazla zararlı değil argümanı, kokainin belli miktarları için de söylenebilir. Aynı şekilde meth’in de az miktarı sizi öldürmez, dişlerinizi çürütmez denebilir. Peki buna da mı izin vereceğiz?” dedi.

Obama’nın açıklamalarından önce New York da marihuana kullanımını yasallaştıracağı işaretini vermişti. New York eyalet valisi hastaların tedavisine marihuana kullanılmasını yasallaşacağını söylemişti.