Obama: IŞİD’i hafife aldık

Pazartesi, 29 Eylül 2014 10:03

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin Suriye’deki “IŞİD tehdidini hafife aldığını” söyledi. Amerikan CBS televizyonunda ’60 dakika’ adlı programda konuşan Obama, ABD güçlerinin Irak’ta El Kaide’nin üstesinden Sünni aşiretlerle çalışarak geldiklerini belirtti ve “komşu Suriye’deki otorite boşluğundan faydalananların da adını daha sonradan İslam Devleti’ne çeviren Irak Şam İslam Devleti IŞİD’i kurduklarını” kaydetti.

Pazar gecesi yayınlanan röportajında Obama, ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün başındaki James Clapper’ın ‘IŞİD’i küçümsedik,’ açıklamasına katıldığını belirtti. Aynı zamanda Irak ordusuna IŞİD’in ilerlemesini engellemeleri konusunda fazla güvendiklerini itiraf etti.

Obama, aynı röportajda kendi deyimiyle ‘cihatçı saçmalığına’ insanları çekebilmek uğruna IŞİD’in sosyal medyayı çok etkili bir şekilde kullanma becerisini gösterdiğini söyledi. IŞİD’in içinde Saddam Huseyin’in ordusundan gelen bazı üyeler olduğunu, bu tecrübeli üyelerin IŞİD’i askeri yönden herhangi bir terörist gruptan daha etkili kıldığını söyledi.

Kaynak: Nypost.com