Obama: İnsansız uçaklar terörle mücadele için adil savaşın bir parçası

Cuma, 24 Mayıs 2013 13:30

Barack ObamaWashington’daki Ulusal Savunma Üniversitesi’nde konuşan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama “terörle mücadele” için farklı ülkelerde insansız uçaklarla düzenledikleri saldırıların Amerika’yı daha güvenli hale getirdiğini söyledi. Obama, “Dolayısıyla bu adil, kendimizi savunmak için, son çare olarak girdiğimiz bir savaş” dedi.

Çok sayıda sivilin ölümüne yol açan ve insan hakları grupları tarafından eleştirilen bu saldırıları “adil bir savaşın parçası” olarak niteleyen Obama, El Kaide’nin adını geçirmeden “Başından durduramamamız halinde mümkün olduğu kadar çok Amerikalıyı öldürebilecek bir örgütle karşı karşıyayız” dedi.

‘Terörle savaş sonsuza kadar süremez’
Obama şöyle konuştu: ”Mücadelemiz yeni bir aşamaya girerken, Amerika’nın meşru müdafa iddiası tartışmada son nokta olamaz. Bir askeri yöntemin yasal, hatta etkili olduğunu söylemek her durumda doğru ve ahlakidir demek değildir.”

Amerika’nın militanlarla savaşta yol ayrımında olduğunu kaydeden Obama, Afganistan gibi savaş bölgelerinin dışında insansız uçaklarla düzenlenecek saldırılara daha fazla gözetimi kabul etmeye hazır olduğunu söyledi.

Barack Obama, selefi George Bush’un 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra başlattığı “terörle savaş”a gönderme yaparak “ister insansız uçaklar ister özel güçlerle, isterse de asker konuşlandırmayla yapılsın, daimi bir terörle savaşın Amerika’ya zarar vereceğini” kaydetti.

Amerikan Başkanı, Küba’daki Guantanamo gözetim kampının kapatılması konusunda ise “Bu kamp tüm dünyada Amerika’nın hukukun üstünlüğünü hiçe saymasının sembolü oldu” dedi ve buradaki tutsakların Yemen’e naklini engelleyen moratoryumu kaldırdığını anımsattı.

Obama, Müslüman militanların tutulduğu kampın kapatılmasını siyasi önceliklerinden biri yapmıştı. Ancak kampı kapama girişimi Kongre’nin muhalefetine takıldı. Obama, Kongre’nin tutsakların Amerikan hapishanelerine naklini engellememesini istedi.