Obama, Başbakan’a basın özgürlüğünü sorduğunda Başbakan bu haberi gösterecek

Salı, 14 Mayıs 2013 14:10

apye_quotdinlemequot_soku_h61415Dipnot/İldem Wilson - Obama yönetiminin 2 ay boyunca uluslararası haber ajansı Associated Press’in 20 ayrı telefon hattını dinlemeye aldığı ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı tarafından AP’ye gönderilen bilgi notunda hükümetin bu dinlemeleri neden yaptığına yer verilmezken, AP dinlemelerin Yemen’de ABD’ye yönelik olarak planlanan ve CIA tarafından önlenen bir saldırının haberinin yapılması ile aynı zamana rastladığının altını çiziyor. Mayıs 2012 yılında CIA’in Al Kaide lideri Usama Bin Laden’in ölüm yıl dönümü için planlanmış olan bir bombalı saldırıyı önlediği ortaya çıkmıştı. Bu saldırı planından önce Obama hükümeti ölüm Bin Laden’in yıl dönümü tarihinde bir tehlike bulunmadığını söylemişti. Ancak yanıldığı ortaya çıktı. CIA’in yaptığı operasyonunun nasıl ortaya çıktığını öğrenmeye çalışan FBI, CIA başkanı John Brennan’ı istihbarat sızdırmaktan sorgulamıştı. Bu istihbaratın nasıl sızdığını anlamaya çalışan Obama hükümetinin uluslararası haber ajansını dinleyerek bu bilgiye ulaşmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Bu olay üzerine savcılığa bir mektup yazan AP başkanı Gary Pruitt bu olayın eşi benzeri görülmemiş bir ihlal olduğunu belirtti ve 2 ay boyunca dinlenen AP telefon görüşmelerinin fazlasıyla geniş bir süreye yayıldığını ve AP’nin tüm haber kaynaklarının gözden geçirildiğini ve bunun AP’nin anayasal hakkı olan haber toplama yayma hakkını ihlal ettiğini belirtti.

Associated Press Yemen’de ABD’ye yönelik düzenlenen bombalı saldırı haberini yapmak istemiş, ama Obama hükümeti tarafından bu haberin soruşturma bitene kadar gizli tutulması istenmişti. Bu isteğe uyan AP daha sonra Obama hükümetinin ‘haberi önce biz verelim’ isteğini reddetmiş ve haberi yapmıştı.

Beyaz Saray AP’nin dinlenmesi olayı ile ilgili bir bilgileri olmadını, savcılığın hükümetten bağımsız çalıştığını söyledi. Ancak 2008 yılında göreve geldiğinden beri muhbirler üzerinde aşırı baskı uygulayan Obama yönetimi istihbarat sızdırma soruşturmaları ile bir rekor kırıyor. Gelmiş geçmiş bütün ABD yönetimlerinin toplamından daha çok istihbarat sızdırma suçlaması ile soruşturma başlatan Obama hükümetinin bu son skandalı ABD’de basın özgürlüğü konusunda büyük bir endişe yaratmış durumda

Tags