O Hikayedeki Mal: Engin Günaydın

Salı, 10 Şubat 2015 17:55

Bu ne biçim başlık diyebilirsiniz, ancak Engin Günaydın ile tanışmam “O Hikayedeki Mal Benim”e yani sahnelediği tek kişilik gösterisine dayanıyor. Kimi için Yeraltı, kimi için Vavien’den bir sahnenin aktörü, bazınız Burhan abi diyor, kimi için Gül ağa, bazınız için iyi oyuncu, kiminiz onun adını hala Erol Günaydın’la karıştırıyorsunuz. Gelin Engin Günaydın’ı beraber tanımaya çalışalım.

Her fırsatta gönderme yaptığı üzere memleketi Tokat Erbaa Engin Günaydın’ın… Gözümelalar diye bilinen aileden. 29 Ocak 1972 doğumlu. Beş kardeş, dört erkek bir kız… Kardeşler ne, kimlerden derseniz; bir tanesi elektrikçi, biri Tekel’de işçi, bir tanesi elektrikçiymiş vefat etmiş, abla da ev kadını. Lisede aldığı ödülle okullararası yarışmada yeteneğini izleyiciyle buluşan oyuncu, önce Hacettepe sonra Mimar Sinan Üniversiteleri’nin sahne tozunu yuttu. Otogargara, Bir Demet Tiyatro, Zaga, Avrupa Yakası, Galip Derviş projelerinin yanında Vavien, Yeraltı gibi sinema filmlerini de biyografisine altın harflerle yazan Günaydın, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine de sahip.

engin_gunaydin_by_zgrlsrdm-d3hifdxTakip ettiği projeler var mı sorularına pek çok meslektaşı gibi sitemkar cevaplarla karşılık vermiyor Günaydın, “kötü dizileri seviyorum, sarhoşken eğlenceli oluyor” diyerek gülümsetiyor. 20’ye yakın yeğen ile kalabalık bir ailenin parçası kendisi, komedinin bu kalabalıktan beslendiğini varsaymak zor olmasa gerek… Şimdilerde İçimdeki Ses filmiyle gündemde olan Engin Günaydın’ın iyi bir gözlemci olduğunu filmde Füsun Demirel’in oynadığı anne karakterini izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz. Gerçi kendi ailesinin hikayesini de kaleme aldığı “Ağlamak Yok” adlı bir filmi olduğunu belirtiyor başarılı oyuncu, proje şimdilik rafta olsa da merak uyandırmıyor değil hani…

En mutlu anı sorulduğunda içki içmekten keyif aldığının altını çizerken ekliyor, “Arkadaşlarımla içki içerken yalnızlığımdan kurtuluyorum.” Tamam diyorum, bak şimdi devamı gelecek “Yalnızlıktan besleniyorum” falan ama öyle olmuyor. Cihangir entelektüellerinin “ruhum sancıyor” triplerinden uzak röportajlarında okunan Engin Günaydın, cümleye “Çok para kazanmayı bile yalnızlıktan korktuğum için reddettim. Zengin olmak istemedim, belli bir yerden sonra arkadaşlarımla ilişkilerim kopabilir, ailemin küçük oğullarının çok para kazanan bir adam haline gelmesinden korktum.” diye devam ediyor.

Hmm diye mırıldanarak araştırmaya devam ediyorum. Farklı röportajlarda gözüm gezinirken aşkla ilgili sorulan sorulardan birine “Aşk bir tatil ve henüz hakettiğimi düşünmüyorum” dediğini okuyorum, çok çalışması gerekmiş. Konu tek gecelik ilişkilere geldiğinde ise açıkça “seviyorum” diyor, “onun enerjisi başka, büyük aşklar orada oluyor.” Hazzın ilk geceden sonra azaldığını düşünüyor. Eskiden ise dışarıdan asosyal göründüğünü demeçlerinde vurguluyor, hatta Aşkım Aşkım setinde Emel Sayın’ın kendisini “Oğlum sosyalleş biraz” diyerek dansa kaldırdığını anlatıyor.

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play