1999 MGD ödül töreni tartışması: O gece orada kimse yokmuş

Çarşamba, 20 Kasım 2013 13:46

Dün başbakan Erdoğan’ın yaptığı “Ulan hepiniz oaradaydınız” sözleri ile 1999 MGD ödül töreni tartışması yeniden alevlendi. 1999 yılında Ahmet Kaya’nın linç girişimine maruz kaldığı Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreninde sahneye çıkarak 10. yıl marşı söyleyen Serdar Ortaç uzun süredir bu olayın öne çıkan ismi olarak gösteriliyordu. Gecede bulunan diğer ünlü isimlerin de ödül gecesindeki linç atmosferine katıldığını ise arşiv görüntülerinde izlemek mümkün.

Şarkıcı Serdar Ortaç’ın dün gece twitter hesabından paylaştığı bir resim işe o gece sahnede “memleketim” şarkısını söyleyenleri gösteriyor:

Resimde yer alan isimlerden Berna Laçin Hürriyete.com.tr’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: ” Evet ben Gezi’ye katıldım ama Ahmet Kaya’ya saldırmadım. Ben o gecenin sonuna yetişebildim. Mehmet Ali Erbil’in yerine Çarkıfelek’i sunmuştum. Çekimler bitince hemen geceye gittim. İçeri girdim ve ödülümü aldım. O sırada herkesi sahneye davet ettiler. Hep birlikte Memleketim şarkısını söyledik. Benim olaylardan hiç haberim yoktu, Uğur Dündar anlattı. Herkes o fotoğrafı görünce ‘ Sen de mi’ diyorlar. İnsanlar başkalarına iftira atmasınlar. Ya yaptıklarının arkasında dursunlar ya da özür diliyorlarsa bunun bilinciyle hareket etsinler”

Berna Laçin twitter hesabından da o gece Çarkıfelek yarışma programını sunduğuna dair bir arşiv haberini twitter hesabından paylaştı:

Bugün ayrıca Kadir İnanır da bir açıklama yaptı ve o gece ne olduğunu anlamadığını, anladığında ise Ahmet Kaya’nın oteli terketmiş olduğunu söyledi: ”Bu bir iftiradır. 3-5 tane kafatasçı bunu ortaya atıyor. Daha önce söylediğim “Benim olduğum yerde benim arkadaşıma kim yanlış yapabilir? Üç-beş zibidinin haddine mi benim dostuma çatal bıçak atmak. Olay içerideki program devam ederken çıkış kapısının önünde oldu, ben ne olduğunu anlamadım. Anladığımda Ahmet oteli terk etmişti zaten” sözlerimin aynısını yazın. Bana bu iftirayı atanlardan mahkemede hem de doğal hukuk yolları ile hesaplaşacağım.”

Bugün o resme dahil olan gezeteci Reha Muhtar da köşesinden olayı anlattı: “O resimdekiler ve o sanatçılar; 10. Yıl Marşı okumuyorlar… O resimdeki ünlü sanatçılar ve ben, salonda gerilen sinirleri, saldırganlığı, mütecavizliği engellemek için, havayı yumuşatmak uğruna Türkiye’nin barış şarkısı olan Memleketim şarkısını söylüyorlar… Ne İbrahim Tatlıses, ne Mahsun Kırmızıgül, ne Emel Sayın, ne Ajda Pekkan, ne Muazzez Ersoy, ne Ferdi Tayfur, ne Reha Muhtar, ne Beyazıt Öztürk, o şarkıda ortamı germeye değil; yumuşatmaya çalışıyor… Memleketim şarkısıyla ortam gerdirilmez… Memleketim şarkısıyla ortam yumuşatılır… Ortamı yumuşatacak, Yunus’tan, Emrah’tan, Mevlana’dan bahseden şarkı, Anadolu’nun barış şarkısıdır… O sanatçılar o barış şarkısını mırıldanıyorlar… O şarkıyı o gece ortamı yumuşatmak için söyleten benim… 10. Yıl Marşı’nı söyletmiyorum, ortam daha fazla gerilmesin diye Mevlana, Yunus ve Emrah’tan oluşan barış ve birlik şarkısını hep beraber söylüyoruz… Bu insanlar Ahmet Kaya’ya tek bir kelime de laf etmiyorlar sahnede…”

Özcan Deniz de Twitter hesabından bir açıklama yaptı ve o gece orada bulunmadığını söyledi:

İbrahim Tatlıses de bugün Twitter hesabından olay sırasında orada olmadığını söyledi: