‘O adamdan hükümet sözcüsü olmaz’ Kılıçdaroğlu’ndan Arınç’a yanıt

Salı, 20 Ağustos 2013 15:20

130820_kilicdaroglu.hlargeCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bülent Arınç’ın kendisine yönelik açıklamalarına sert yanıt verdi. Arınç, “Bir insanın gözü var görmüyorsa, kulakları var duymuyorsa ve sadece dilleriyle konuşuyorsa o adamdan Hükümet Sözcüsü olmaz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Irak ziyareti öncesi basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu Irak’a ziyaretinin tarihi önemde bir ziyaret gerçekleştirmeyi umut ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“İnanıyorum ki bu ziyaretimiz Türkiye’nin bölgesel işbirliğine ve iki komşuluk ilişkilerine önem veren, Türkiye’nin yüzünü yeniden hatırlatmaya katkı yapacaktır. Güçlü ekonomik refahını, siyasal ve sosyal istikrarını sağlamış bir Irak devleti hepimizin ortak arzusudur.

Çünkü her sağduyulu siyasetçi şunu çok iyi bilir ki; Ortadoğu’da bölgesel barış ve istikrarın sağlanmasındaIrak önemli bir kilometre taşıdır. Ziyaretimizin amacı Türkiye -Irak ilişkilerini siyasi ve ekonomik konular başta olmak üzere her alanda önünü açmak rahatlatmak ve genişletmesine katkıda bulunmaktır.

Özetle Türkiye’nin çıkarlarını korumak ve bölgesel istikrarı korumak için Irak’a gidiyoruz. CHPolarak bütün komşularımızın dolayısıyla Irak’ın da bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygılıyız. Irak politikamız içişlerine karışmama, karşılıklı saygı ortak tarih kültür ve çıkarlarımıza uygun olarak etkin işbirliğine dayanmaktadır. Irak ticari ve ekonomik açıdan da Türkiye için önemli bir ülkedir.

Orada çalışan iş adamlarımızın sorunlarına yardımcı olmak ve onlar için yeni imkanlar açmak ziyaretimizin önemli hedeflerindendir. İnanıyoruz ki, ekonomik ve ticari ilişkilerimiz ne kadar güçlü olursa iki ülke de o kadar güçlü olur. Irak ziyaretimizle ikili ilişkilerimizin daha sağlıklı bir konuma getirerek güçlendirmek istiyoruz. Biz bölgede barış ve istikrara katkıda bulunmak istiyoruz. Ayrıca CHP iktidarında demokrasi özgürlükler insan hakları ve barış doğrultusunda atacağımız adımları muhataplarımızla paylaşacağız. Bu önemli ziyaretin Türkiye ve Irak için önemli sonuçlar doğurmasını istiyorum.”

“O insandan hükümet sözcüsü olmaz”

CHP lideri, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Bekir Bozdağ’a yapılan saldırıya CHP’lilerin yeterince tepki göstermediği iddiaları üzerine, “Sayın Bozdağ ile yan yana oturuyorduk. Bana Hacı Bektaşi Veli’nin ‘Makalat’ kitabını da getirdi. Kendisine teşekkür ettim. Kendisi protesto edildiği zaman konuşması sırasında Sayın Adnan Keskin yanımda oturuyordu. Acaba biz bu protestoları sonlandırabilir miyiz, bunun için bir çaba harcayın diye söyledim. Kesilmedi arkası” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Kürsüye çıktığım zaman Hacı Bektaşi Veli’nin belediye binasına asılan bir cümlesiyle sözüme başladım. ‘İncinsen de incitme’. Hacı Bektaşi törenlerinin yapıldığı meydanın barış ve dostluk, kardeşlik meydanı olması gerektiğinin altını özellikle çizdim. Daha sonra konuşmamı bitirip Sayın Bekir Bozdağ’ın yanına oturduğumda kendisinin şiddete maruz kaldığını öğrendim kendi ağzından. ‘Yumruk atıldı’ dedi.

Daha sonra gazeteci arkadaşlarıma bunu da kınadığımı ifade ettim. Hem gazeteler yazdı hem televizyonlar gösterdi ama dün Bülent Arınç’ı anlamakta güçlük çektim. Bir insanın gözü var görmüyorsa, kulakları var duymuyorsa ve sadece dilleriyle konuşuyorsa o adamdan Hükümet Sözcüsü olmaz. Benim ne söylediğimi bilmiyor kınadığımı da bilmiyor bakın kınamayı da şöyle yaptım sadece Hacı Bektaş’ta değil bir politikacıya hangi koşullarda ve nerede olursa olsunşiddet uygulanmasını doğru bulmadığımı ifade ettim.

Hacı Bektaş’ta da bunun yapılması çok daha ağır bir suç bana göre. Ama biz politikacıların protestolara alışık olmamız gerektiğini de hepimiz biliyoruz. Siyasete atılıyorsa vatandaşın tepkisini saygıyla karşılayacaksın. Ama bu şiddete dönüştüğü zaman bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur.”

“Takdiri ilahiye ne söylenebilir”

Kılıçdaroğlu, ziyaretin güvenli olup olmaması sorusuyla ilgili de, “Takdiri ilahiye ne söylenebilir? Dışişleri Bakanlığı bu tür uyarıları yapabilir ama ben güven içinde gidip döneceğimize inanıyorum inşallah öyle gerçekleşir” dedi.

“Sonbaharda ABD’ye gideceğiz”

Kılıçdaroğu Amerika Birleşik Devletlerine yapacağı ziyaretiyle ilgili sorular üzerine de, “ABD gezisiyle ilgili tarih belli oldu. Görüşmeler devam ediyor çalışmalar devam ediyor. Sonbaharda gerçekleştirmeyi umut ediyoruz. Şunu herkesin çok iyi bilmesini isteriz. Türkiye sadece Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ibaret değildir. Türkiye’de güçlü bir sosyal demokrat damar vardır” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Türkiye’nin çıkarlarını hep beraber bütün siyasi partiler ortak koruyacağız. Hep beraber Türkiye’nin çıkarları için çaba göstereceğiz. Bu kanallardan birisini açıyoruz. Daha önce Çin’e gittik yine iş dünyasıyla birlikte gittik. Şimdi Irak’a gidiyoruz. İş dünyamızla beraber gidiyoruz. Bütün hedefimiz şu; Türkiye bölgesinde gerçekten güçlü ve etkin bir devlet olmalı. Soyutlanmamalı Türkiye’nin çıkarları çok önemlidir bölge istikrarı açısından Türkiye’de çok önemlidir. Irak da çok önemlidir, Mısır da çok önemlidir biz barışı, dostluğu, komşuluğu her tarafa duyurmak istiyoruz. Dış politikanın ülkelerin ortak çıkarları üzerine inşa edildiğini unutmamamız gerekiyor. Hedefimiz bu amacımız da bu.”

CHP’li Oran’dan da tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yapılan saldırı ile ilgili Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın açıklamalarına yanıt verdi.

Oran, “Arınç’ın açıklamaları herkese gına getiren AKP’nin istismar ve hedef gösterme siyasetinin yeni bir örneğidir” dedi.

Oran açıklamasında, Bozdağ’a saldırının, yargıya intikal ettiğini hatırlattı ve yargı kararlarına saygılı olunmasını beklediklerini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Arınç’ın açıklamaları için, “Arınç konuyu çarpıtmadan önce orada olanlarla ilgili bilgi alsaydı, müdahalemin neden ve nasıl olduğunu çok iyi anlayacaktı” dedi.

“Genel başkanımız karmaşadan hemen sonra kürsüye çıktı” diyen Oran, “Böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığını o esnada bilmiyordu” ifadesini kullandı.