‘Nuh: Büyük Tufan’ filmi için Türkiye’den de ilk şikayet geldi

Pazartesi, 7 Nisan 2014 15:44

Daha gösterime girmeden çoğunluğu Müslüman nüfuslu ülkelerde yasaklanan Nuh: Büyük Tufan filmi hakkında Türkiye’den de şikayet geldi. Ancak bu şikayet filmin yasaklanması için değil izleyicilerin uyarılması için…

Şikayette bulunan Avukat Yusuf Erikel, İstanbul Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda filmin sinemada gösterilmesinden önce, ”filmin, senaristin kurgusu olduğu ve Kuran-ı Kerim’de bahsedilen Hz. Nuh ile alakası olmadığına” ilişkin bir metnin yayımlanmasını istedi. Erikel, filmde “Allah’ın peygamberi Hz. Nuh’un şahsiyetinin rencide edildiğini ve inançlara aykırı olduğunu” ifade ederken bu nedenlerle filmin gösteriminden önce şu metnin yayımlanmasını istedi:

“Saygıdeğer izleyiciler, seyretmekte olduğunuz bu film, tamamıyla filmin senaristinin kendi kurgusu olup, bu filmdeki Hz. Nuh karakterinin ve anlatılan olayların İslam inancıyla, Kuran-ı Kerim’de bahsedilen Büyük Peygamber Hz. Nuh ile alakası yoktur. Hz. Nuh, Kuran’da övülen büyük bir peygamber olup, İslam inancına göre peygamberler günah işlemekten münezzehtir. Saygılarımızla siz sayın izleyicilere duyurulur.”

Avukat Erikel’in dilekçesinin sonunda ‘davacı, talepte bulunan’ olarak “Hz. Nuh’un sonraki kuşaktan torunu olan, inanan mümin” ifadesini kullandığı görüldü.

DİPNOT: Hollywood’un ünlü aktörlerinden Russell Crowe’un başrolde oynadığı Nuh: Büyük Tufan filmi İslami gerçeklere uymadığı gerekçesiyle Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya’da yasaklanmıştı.