Nüfus kayıtlarında ‘soy kodu’

Cuma, 2 Ağustos 2013 09:37

page_nufus-kayitlarinda-soy-kodu-ile-fisleme-rumlar-1-ermeniler-2-yahudiler-3_977599472Ermeni bir anne çocuğunu Ermeni anaokuluna kaydettirmek istedi. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. Ailenin avukatı Cem Halavurt’tun iddiasına göre o yazı bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı. Yazıda “Nüfus kayıtlarında soylar kodlanıyor. Ermeni vatandaşların soy kodu 2′dir” deniliyor.

“Nüfus kayıtlarında gizli “soy kodu” kullanılıyor.” İddianın sahibi avukat İsmail Cem Halavurt.

Agos gazetesinden Ferda Balancar’ın haberine göre; İstanbul’da çocuğunu bir Ermeni anaokuluna kaydettirmek isteyen aile şaşırtıcı bir olay ile karşılaştı.

Ermeni olan anne çocuğunu İstanbul’da bir Ermeni anaokula kaydettirmek istedi. Ancak gittiği anaokulunun müdürlüğü “Milli Eğitim’den okula kayıt yaptırmanızda bir sakınca olmadığına dahil resmi izin belgesi alın” dedi.

Bunun üzerine ailenin avukatı İsmail Cem Halavurt, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu. Müdürlük Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne cevap gönderdi.

Avukat Halavurt’un iddiasına göre; gönderilen o cevap Türkiye’de nüfus kayıtlarıyla ilgili bugüne kadar bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen resmi yazıda, 1923 yılından bu yana vukuatlı nüfus kayıtlarının gizli soy kodu taşıdığı belirtiliyor.

Ve aileye “Nüfus kayıt örneğinde Ermeni vatandaşlarımızın soy kodu 2′dir. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nden alınan nüfus kayıt örneğinde gizli soy kodunun 2 olması halinde öğrencinin kaydının yapılabileceği söyleniyor.

Aile şimdi çocuklarını okula kaydettirmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden sadece özel olarak istendiğinde verilen soy kodunun 2 olduğuna dair belgeyi bekliyor.

Ailenin avukatı Cem Halavurt da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyunda 1923′den bu yana uygulanmakta olan “soy kodu”nun ne anlama geldiğini ve neden böyle bir uygulamaya gerek duyulduğunun” açıklanmasını istiyor.

Tags