NSA’in dinleme skandalında Google ve Yahoo da mağdur

Perşembe, 31 Ekim 2013 10:40

nsa-drawing-650x0Amerikan Ulusal Güvenlik Servisi’nin (NSA) dinlediği kurumlara teknoloji firmaları da eklendi. Dünyanın en büyük iki teknoloji firması olan Google ve Yahoo’nun NSA tarafından takibe alındığı, bu kullanıcı hesaplarının ve iletişim bilgilerinin gizlice ele geçirildiği öğrenildi. Eski NSA çalışanı Edward Snowden’in Washington Post gazetesine açıkladığı bilgiye göre milyonlarca kullanıcının bilgilerinin yasadışı yollarla ele geçirilerek kaydedildi.

İnternet kullanıcılarının bilgilerini temin etme de NSA’e İngiltere’deki istihbarat birimi GCHQ tarafından da yardım edildiği iddia edildi. ABD’deki dünya devi teknoloji firmalarının bulunduğu Silikon Vadisi’ne fiber optik kablolar üzerinden taşınan verilerin GCHQ tarafından kaydedildiği söylendi. NSA’in GCHQ’dan yardım almasına neden olarak ise ABD dışındaki ülkelerde casusluk faaliyetleri ile ilgili daha az kısıtlamaların olması gösterildi. GCHQ’dan ise “konunun farkındayız ancak yorum yapmıyoruz” açıklaması geldi.

Bu olay teknoloji firmaları ile Washington arasındaki ilişkiyi iyice gereceğe benziyor. Bu skandalı Snowden’in devrimi ile öğrenen internet devleri Google ve Yahoo itibarları zarar gördüğü için büyük bir öfke besliyor.

Google’ın baş hukuk görevlisi David Drummond yaptığı açıklamada “Bu olayla şirket adeta çileden çıktı. Google hizmetleri üzerinde, bu tür casusluk faaliyetlerinin yürütüleceğine dair büyük bir kuşku besliyoruz” dedi.

“ABD hükümeti de dahil olmak üzere hiçbir ülkeye sistemlerimize giriş imkanı sağlamıyoruz.” Da diyen Drummond bunun önüne geçmek için acil bir reform hazırladıklarını da söyledi.

Yahoo’dan yapılan açıklamada ise ‘ağ bağlantılarının güvenliği için sıkı güvenlik önlemlerinin olduğu ve hiçbir hükümete veritabanlarına giriş izni vermedikleri söylendi.

9 Ocak 2013 tarihli ve çok gizli damgalı belgeye göre Google ve Yahoo ağları üzerinden e-postalar, nerede ne yapıldığı gibi kişisel bilgiler, ses ve görüntü kayıtları gibi bilgilerin temin edildiği ortaya çıktı. 30 günlük süre içerisinde kayıt altına alınan veri sayısı ise 181 milyon 280 bin 466. Aynı belgede yer alan bir not kağıdı ise dikkat çekti. Notta Google bulutuna atfen bir bulut çizildiği ve Google sistemlerine nasıl girildiğinin resmedildiği görüldü. Yine notun alt kısmındaki gülücük işareti ise ayrı bir ironi olarak göze çarptı.