NSA skandalında yeni perde. ABD 35 dünya liderinin telefonunu dinlemiş

Cuma, 25 Ekim 2013 09:50
obama

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunu dinlediği iddiaları dün Almanya ve ABD arasında diplomatik krize yol açmıştı. Guardian gazetesinin akşam saatlerinde açıkladığı diğer bir belge ise sadece Angela Merkel’in değil 35 dünya liderinin telefonlarının dinlendiğini ortaya çıkardı. Muhbir Edward Snowden’in sızdırdığı belgeler arasında NSA’e ait olan gizli bir notta bir Amerikan diplomatının telefon rehberinden 200 numarayı ajansa verdiği bunlardan 35′inin dünya liderlerine ait olduğu söyleniyor. Notta elde edilen telefon numaralarını hemen dinlemeye alındığı bildiriliyor. Söz konusu dünya liderlerinin isimleri açıklanmazken, dinlemelerden de çok önemli bir bilgi edinilemediği belirtiliyor.

Notta dinlemeler yolu ile çok önemli bilgilere ulaşılmadığı söyleniyor ama telefon dinleme iddialarının ABD ve müttefikleri arasında gerginliğe yol açıtığı bir gerçek. En son Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande NSA’in 70 milyon Fransız vatandaşının telefonlarını dinlediği iddiaları üzerine Obama ile bir telefon görüşmesi yapmıştı. Fransız dışişleri bakanlığı, Paris’te bulunan ABD büyükelçisini bilgi almak üzere çağırmış ve “bu tür bir uygulama kabul edilemez, bir daha tekrarlanmaması için derhal gerekli önlemler alınmalıdır” demişti.

Ardından dün yine Snowden’dan sızan ama bu defa Alman haftalık dergisi Der Spiegel’in haberleştirdiği gizli belgelere dayanarak Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de telefonunun dinlendiği iddia edildi. Alman istihbaratının haberin ardınan yaptığı aratırmada ise haberi doğrulayan kanıtlar bulundu. Bunun üzerine Obama’yı arayan Merkel açıklama talep etti. Başbakanlık sözcüsü ise olayın iki ülke arasındaki güven ilişkisini ciddi şekilde zedeleyeceğini söyledi.

İddialar ile ilgili olarak açıklama yapan Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney “Başbakan’ın telefonunu dinlemiyoruz ve dinlemeyeceğiz” dedi, ama bu Berlin’i tatmin eden bir açıklama olmadı. Beyaz Saray sözcüsü NSA’yin Merkel’i daha önce dinleyip dinlemediğine cevap vermekten kaçındı.

ABD’ye diğer dünya ülkelerinden de resmi tepkiler geldi. Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff NSA’in Brezilya’da yürüttüğü telekulak operasyonlarına tepki olarak ABD’ye yapacağı geziyi iptal etti. Meksika da iki ayrı devlet başkanının maillerinin NSA tarafından okunmasını “kabul edilemez olarak değerlendirdi”. Hollanda başbakanı Mark Rutte ve Finlandiya başbakanı Jyrki Katainen de Angela Merkel’e destek çıktılar ve telekulak operasyonunun “kabul edilemez” olduğunu bir daha olmamasının garanti edilmesi gerektiğini söylediler.
Uluslararası tepkiler gittikçe artarken Beyaz Saray’dan henüz yeni bir açıklama gelmedi.