Norveç Hollanda’ya mahkum ‘ihraç edecek’

Çarşamba, 10 Eylül 2014 12:27

Norveç hükümeti, hapishanelerdeki mahkûm yoğunluğunu azaltmak ve gerekli tadilat işlerini yapabilmek için mahkûmların bir kısmını Hollanda’daki hapishanelere göndermeyi planlıyor.

İki ülke arasında yapılan görüşmeler sonucunda 300 kadar mahkûmun nakledilmesi düşünülüyor. Bu mahkûmlarla Hollandalı gardiyanlar ilgilenirken, hapishanenin yöneticisi Norveçli olacak.

Ülkedeki hapsetme oranları oldukça düşük olsa da, şu anda 1300 kişi cezasını çekmek üzere hapiste yer boşalması için sıra bekliyor.

Öte yandan, ülkede hapishanelerin tadilattan ve yenilemeden geçmesi gerekiyor ve bu işlemler sırasında bazı cezaevlerinin geçici olarak kapanması söz konusu olabilir.

Hollanda’da ise 2008′den bu yana mahpus sayısı düşüş eğiliminde. Önümüzdeki yıldan itibaren yapılacak olan nakillerde, güvenlik tehdidi yaratan mahpuslar yer almayacak. Herhangi bir Norveçli mahpusun ise Hollanda toprağından çıkarılması söz konusu olmayacak.

Ancak iki ülke arasındaki anlaşma henüz tamamlanmış değil. Mahpusların Norveç’te yaşayan yakınlarının ne sıklıkta ziyaret gerçekleştirebilecekleri gibi bazı ayrıntıların karara bağlanması gerekiyor.

Kaynak: BBC Türkçe